Ogłoszenie wyników głosowania 9. edycji budżetu obywatelskiego
– Dziękuję za kreatywność i innowacyjność, i za to, że wam się po prostu chce – tak mimo wszystko na ogłoszeniu wyników głosowania mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektorka-pełnomocniczka prezydenta do autorów projektów. Zgłoszono ich blisko 2 tys., do głosowania zakwalifikowano 1327, a wybrano do realizacji 326. To w większości pomysły związane z ekologią i sadzeniem tysięcy drzew, tworzeniem ścieżek rowerowych, czy stawianiem budek dla owadów czy ptaków. Na co jeszcze wydamy za rok 101 mln zł?
Warszawiacy chcą mieć sauny! Na plażach Rusałka i Saska Kępa powstaną mobilne sauny za 65 tys. zł. Powodzeniem cieszą się też zajęcia z samoobrony. – Treningi samoobrony dla kobiet i zajęcia warsztatowe dla kobiet, rodziców, nauczycieli i chętnych mieszkańców Warszawy będą się odbywać w salach udostępnionych przez szkoły lub ośrodki sportowe, domy kultury, ogrody jordanowskie czy miejsca aktywności lokalnej zlokalizowane na terenie Warszawy – przewiduje zwycięski projekt.
Jednymi z perełek, które pojawiły się na zwycięskiej liście, są hotele dla owadów, które powstaną na Bielanach. Domki będą stworzone przede wszystkim dla pszczół. Przy każdym z nich ma znaleźć się tabliczka informacyjna na temat owadów, jakie w niej mogą potencjalnie gościć.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Warszawa 2023! Mieszkańcy zadecydowali!
Projekty z najmniejszą i największą ilością głosów w Budżecie Obywatelskim Warszawa 2023
Najwięcej głosów (27,8 tys.) spośród projektów ogólnomiejskich zdobył pomysł posadzenia ponad 2 tys. nowych drzew. A liderem wśród dzielnicowych, lokalnych pomysłów była budowa ścieżek rowerowych na Ursynowie (3,3 tys. głosów). Najmniej spośród ogólnomiejskich uzyskał „Program edukacji zdrowotnej dla nastolatek” (1,8 tys.) a wśród dzielnicowych – „Sąsiedzkie warsztaty dla dorosłych na świeżym powietrzu”. Tu wystarczyły tylko 202 głosy.
Nie spodobał się głosującym warszawiakom ani pomysł budowy ognioodpornej tęczy na pl. Zbawiciela, ani wystawy obietnic wyborczych prezydenta Rafała Trzaskowskiego na tablicach na pl. Bankowym. Te projekty przepadły.
Najwyższą frekwencją podczas głosowania wykazały się Ursus, Białołęka i Wawer, a najsłabiej angażowali się mieszkańcy Śródmieścia.