Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie została zainicjowana i ogłoszona przez Andrzeja Dudę 11 listopada 2018 r., w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jako "Deklaracja o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".
- Bardzo dziękuję wszystkim państwu, którzy zaangażowaliście się w sprawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i tych kamienic przy ulicy Królewskiej, tego zespołu budynków, który był kiedyś jednym z najważniejszych symboli Warszawy, obok Zamku Królewskiego, obok Łazienek (Królewskich), to właśnie ten zespół budynków był symbolem Warszawy - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.
Pałac Saski powstał w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. Budynek wielokrotnie był przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Został zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. Jedynym śladem, jaki po nim pozostał, to fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się obecnie Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.
Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia.
Czytaj też: Co dalej z odbudową Pałacu Saskiego? Padła ważna deklaracja, Karczewski nie owija w bawełnę