Odbudują pałac Saski

i

Autor: Materiały prasowe Odbudują pałac Saski

Odbudowa Pałacu Saskiego. Rząd powołał specjalną spółkę

2021-12-01 15:49

Odbudowa Pałacu Saskiego jest coraz bliżej. Powołano spółkę, której celem jest odbudowa zniszczonej przez hitlerowców perły architektury. Informacje podał w środę, 1 grudnia, podczas konferencji na Zamku Królewskim wicepremier Piotr Gliński. Polityk przekonuje, że dzięki niej odbudowany zostanie nie tylko Pałac Saski, ale także kamienice w ciągu ul. Królewskiej oraz pałac Brühla.

Kontrowersyjny pomysł odbudowy został zatwierdzony w maju przez Andrzeja Dudę. - Pałac Saski powinien zostać przywrócony Polsce i Polakom. Mam nadzieję, że do końca czerwca uda nam się przygotować projekt ustawy w tej sprawie i złożyć go do laski marszałkowskiej - przekazał wtedy prezydent.

Gliński podczas uroczystości na Zamku Królewskim wręczył powołania związanym z Prawem i Sprawiedliwością członkom zarządu Pałac Saski sp. z o.o. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych -Robert Cicirko, zaś członkiem zarządu - Robert Bernisz.

Wiceminister podziękował wszystkim osobom wspierającym projekt. - Przede wszystkim te podziękowania są dla społeczności polskich historyków sztuki, architektury i urbanistyki, którzy myśleli o odbudowie w czasach powojennych, ale ze względów obiektywnych - braku środków i charakteru państwa, jakie powstało po 1945 r. w Polsce - nie było to możliwe - powiedział Piotr Gliński

Kontrowersje wokół odbudowy

Pomysł odbudowy Pałacu Saskiego pojawił się już za rządów Lecha Kaczyńskiego w stolicy. Nie wszyscy są jednak przekonani o słuszności tej inicjatywy. Przeciwny jest miedzy innymi stołeczny konserwator zabytków. - Pałac Saski, gdyby go odbudować, całkowicie zniszczyłby obecną formę Grobu Nieznanego Żołnierza, jako takiego pomnika w formie trwałej ruiny. Dzisiaj jest to jedyne miejsce w Warszawie, w którym nawet bez komentarza możemy przekazać informację o tym w jakim stopniu stolica była zniszczona - powiedział w 2018 r. Michał Krasucki.

Obawy ma również Urząd Miasta. - Są pilniejsze inwestycje w Warszawie. Jeśli jednak rząd uważa, że może zagospodarować w ten sposób 2 md zł, to już nie nasza decyzja. Docelowo obiekt ma być oddany do użyteczności publicznej. Mamy obawy, co do obsługi komunikacyjnej w pobliżu pałacu. Nie wiemy także, czy budowa nie skończy się wycinką części drzew w Parku Saskim - powiedziała rzeczniczka ratusza, Monika Beuth-Lutyk.

Sonda
Tak, oczywiście!
Boję się o Grób Nieznanego Żołnierza! Były wiceprezydent stolicy ostro o odbudowie Pałacu Saskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają