Aplikację można już ściągać na swoje smartfony. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w 2014 roku. Na mapie Warszawy znajdziemy ponad 360 punktów w różnych dzielnicach, uzupełnionych o archiwalne fotografie ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Są wśród nich tablice, obeliski, szczątki murów lub kamienie. Do 30 miejsc dołączono też nagrania z audiodeskrypcją, na których usłyszymy głos Soni Bohosiewicz. Na podstawie aplikacji można ułożyć spacer śladami powstańczych walk. Lokalizację punktów sprawdzicie też na stronie Muzeum.
Polecany artykuł:
- Po tym, jak ucichną syreny, po tym jak ludzie przestaną oddawać hołd powstańcom, zachęcamy ich, żeby znaleźli najbliższe miejsca pamięci - one są w każdej warszawskiej dzielnicy, choć w Śródmieściu jest ich najwięcej - podeszli do tego miejsca, i tam będą nasi harcerze i wolontariusze, którzy wytłumaczą sens tej akcji - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Między godziną 16:30 a 17:30 w punktach będą stacjonować harcerze i wolontariusze, którzy opowiedzą, co działo się podczas powstania w danej dzielnicy. Pierwsze 100 osób, które znajdą najbliższe miejsce pamięci, zostanie obdarowane kotwiczką Polski Walczącej.