Ogrom zanieczyszczeń
Wysoka wilgotność powietrza i niska temperatura sprawia, że podnosi się poziom smogu w Warszawie. W czasie smogu w powietrzu unosi się mnóstwo zanieczyszczeń powietrza, głównie PM10. PM10 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Przyjętą dobową normą jakości powietrza (CAQI) dla PM10 - 50 µg/m³(to jest 100%). Dziś te wartości są znacznie przekroczone. A to dopiero początek smogowego Armagedonu.
W piątek 26 lutego na obszarze całego województwa mazowieckiego, w tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3).
Warszawski ratusz wystosował takie zalecenia:
· unikanie przebywania na dworze,
· unikanie wietrzenia pomieszczeń,
· zrezygnowanie z aktywności fizycznej na dworze.
Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych - informują pracownicy ratusza.
Urzędnicy apelują o:
· pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe,
· informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów,
· ograniczenie korzystania z transportu.
Obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści - ostrzegają pracownicy ratusza.
Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115.