Wybory samorządowe 2014. Oni walczą o fotel prezydenta w Warszawie

2014-10-18 4:00

W piątek o północy minął termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. W stolicy mamy ich 11, to m.in. historyk, matematyk, socjologowie, informatyk. Czy ktokolwiek jest w stanie zagrozić urzędującej od dwóch kadencji Hannie Gronkiewicz-Waltz (62 l.)?

Według dotychczasowych sondaży najpoważniejszym rywalem kandydatki PO jest Jacek Sasin (41 l.) z PiS. Historyk, poseł, były wojewoda mazowiecki i wiceburmistrz Śródmieścia startuje z hasłem "Dobra zmiana dla Warszawy". A po wygranej zapowiada bezpłatną komunikację dla mieszkańców płacących podatki w Warszawie, możliwość wykupu mieszkań komunalnych za 10 proc. wartości, budowę Parku Technologicznego oraz cykliczne spotkania prezydenta i urzędników z mieszkańcami.

Kolejny partyjny kandydat to Sebastian Wierzbicki (37 l.) z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Socjolog, wicedyrektor biblioteki przy Koszykowej, szef warszawskiego SLD, wiceprzewodniczący Rady Warszawy. Z hasłem "Warszawa to ludzie" zapowiada bezpłatne żłobki i przedszkola, niższe czynsze, walkę z dziką reprywatyzacją i więcej pieniędzy na edukację i inwestycje na Pradze.

Równie rozpoznawalny w stolicy jest kandydat Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział (39 l.), burmistrz Ursynowa, inicjator ubiegłorocznego nieudanego referendum w sprawie odwołania prezydenta stolicy. Pod hasłem "Warszawa zasługuje na więcej" kryje obietnice tańszych biletów, większych pieniędzy na inwestycje i menedżerów ulic zamiast straży miejskiej.

O głosy warszawiaków bić się będą też reprezentanci mniejszych komitetów. Ich sylwetki przedstawiamy poniżej.

Agata Ikonowicz-Nosal (41 l.), Ruch Sprawiedliwości Społecznej

Socjalistka, feministka, prowadzi Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, chce budować nową lewicową partię. Wraz z mężem Piotrem Ikonowiczem walczy z eksmisjami. Cel: odzyskać Warszawę z rąk biznesu i elit, uczynić życie tańszym, podnieść poziom pomocy społecznej.

Mariusz Dzierżawski (58 l.), Warszawa dla Rodziny

Matematyk, działacz społeczny, wcześniej przewodniczący Stronnictwa Polityki Realnej, założyciel Fundacji "Pro - prawo do życia". Cele: zakaz aborcji w szpitalach, zakaz wpuszczania "agitatorów homoseksualizmu" do szkół, mniej biurokracji w mieście.

Andrzej Rozenek (45 l.), KKW Andrzeja Rozenka

Poseł, dziennikarz, lewicowy publicysta, człowiek Janusza Palikota, rzecznik Twojego Ruchu. Program: "Uczciwiej, sprawniej i ambitniej zarządzane żłobki, przedszkola, szkoły i inne miejskie placówki", wsparcie warszawskiego sportu, w Sejmie chce zgłosić przygotowany przez PO projekt reprywatyzacyjny.

Joanna Erbel (30 l.), Partia Zielonych

Socjolog, aktywistka, społecznik. Zapowiada obniżkę cen biletów i darmową komunikację dla dzieci i uczniów, priorytet dla komunikacji szynowej, budownictwo społeczne, ochronę klinów napowietrzających, ułatwienia dla rowerzystów.

Przemysław Wipler (36 l.), Kongres Nowej Prawicy

Prawnik, poseł, były prezes Fundacji Republikańskiej, współtwórca Stowarzyszenia KoLiber. Startuje z hasłem: "Gospodarna Warszawa". Program: obniżka podatków lokalnych, mniej biurokracji, zwiększony budżet obywatelski, oddanie działek działkowcom.

Andrzej Gorayski (63 l.), Demokracja Bezpośrednia

Informatyk i redaktor portalu Debeściak. Nie wierzy politykom i startuje, by przełamać partyjny monopol. Priorytety to: edukacja, komunikacja i antybiurokracja, likwidacja straży miejskiej, referendum w sprawie zburzenia PKiN, odbudowa pałaców Saskiego i Bruhla.

Zbigniew Wrzesiński (71 l.), Wspólnota Patriotyzm Solidarność

Pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Wystawia go komitet związany z Ruchem Oburzonych Pawła Kukiza. Były szef Ligi Konsumentów Energii. Cele: budownictwo komunalne, bezpieczeństwo, obniżka cen biletów komunikacji miejskiej.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz: Wybory samorządowe 2014. To będą NAJDROŻSZE WYBORY w historii Polski!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają