60-tysięczne miasto zachowało status odrębności, ale faktycznie jest od dawna częścią aglomeracji warszawskiej. Dzięki rozbudowanej komunikacji kolejowej i drogowej w okolice Pałacu Kultury jedzie się stąd ok. pół godziny krócej niż z Ursynowa lub Białołęki.
Zielona enklawa blisko A2
Od roku 1916 północną częścią Pruszkowa stał się Żbików, wieś starsza od sąsiada o przynajmniej wiek, która okres rozkwitu przeżyła na przełomie XIX i XX wieku. Prawie w całości była wtedy własnością rodziny Hoserów. Obrotni dwaj bracia Hoserowie odkryli w Żbikowie pokłady wybornej gliny i założyli tam cegielnię. Z wypalonych w niej cegieł zbudowano nie tylko większość domów w Pruszkowie, ale i sąsiednim Brwinowie i Ożarowie. Powstałą gliniankę zapełniła woda
i w ten sposób powstały "stawy żbikowskie" zwane też wodą Hosera, nad którymi powstał malowniczy park.
Od historii pora przeskoczyć do teraźniejszości, okolice żbikowskich stawów stały się jednymi z najcenniejszych terenów budowlanych w okolicach całej Warszawy. Położone między łukiem autostrady A2 od strony północnej a gęsto zabudowanym osiedlem przy dawnej papierni stanowią zieloną enklawę.
Wybitni sąsiedzi
Pruszków nie lubi się chwalić, ale to miasto ściąga do siebie ludzi wybitnych. Stąd wywodzą się prezydent RP Bronisław Komorowski i Wojciech Młynarski, poeta Jan Lechoń i piosenkarka Alicja Majewska. W tutejszym Zniczu przez trzy sezony szlifował formę Robert Lewandowski, a wybitny himalaista Leszek Cichy mieszkał niedaleko pisarza Wojciecha Żukrowskiego. Miasto szczyci się także unikalnym obiektem, jakim jest hala welodromu BGŻ. Na torze otwartym w roku 2008 odbyły się kolarskie mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, a jego krytą syberyjską sosną nawierzchnię chwalą najlepsi cykliści świata.
Blisko Warszawy
Pruszków, choć czuje się częścią Warszawy, żyje jednak odrębnym, nieco wolniejszym rytmem. Bliskość centrum nie oddziałuje na satelitarne osiedla i pozwala zachować im nieco spokoju, o który w stolicy nie tak łatwo. Dlatego powstające tu nowoczesne inwestycje mieszkaniowe cieszą się coraz większym wzięciem u warszawiaków. Zwłaszcza że ich cena jest konkurencyjna w stosunku do mieszkań bliżej centrum Warszawy.