biomet. ból głowy

i

Autor: Pixabay

Ostatki 2020: Sprawdzone sposoby na KACA!

2020-02-23 10:00

Ostatki to doskonała okazja, by oderwać się na chwilę od rzeczywistości i dać się ponieść ostatnim dniom karnawału. Po szaleństwach weekendowych nocy trzeba się niekiedy zmierzyć kolejnym wyzwaniem, zwanym potocznie „syndromem dnia poprzedniego”. Jakie są najlepsze sposoby na kaca? Podpowiadamy!

Po szalonej nocy ostatkowej warto zadbać o odpowiednią regenerację. Dla wielu jednym z najczęstszych objawów przypominających o szampańskiej zabawie jest tzw. "syndrom dnia poprzedniego", czyli po prostu kac. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!


Pij dużo wody

Jednym z najczęstszych objawów kaca jest spore odwodnienie organizmu. Dlatego od razu po przebudzeniu warto wypić co najmniej szklankę wody mineralnej. Warto mieć ją przy sobie przez cały dzień i popijać co jakiś czas, by uniknąć odwodnienia. O wodzie należy pamiętać też podczas imprezy, bądź też wypić szklankę wody z cytryną bezpośrednio przed snem.

Bierz witaminy

Zarówno przed, jak i po piciu alkoholu warto zażyć witaminę C, która zwiększa poziom białych krwinek. Sprzyja to usuwaniu z krwi etanolu i aldehydu octowego, który powoduje najbardziej popularne i uciążliwe objawy kaca - ból głowy i wymioty. Oprócz gotowych produktów z apteki, warto też pić soki warzywne i owocowe, które są bogate także w inne witaminy i minerały.

ZOBACZ TEŻ: Smogobus i drony znowu w akcji! Zobacz, gdzie Straż Miejska sprawdzi piece!

Pij elektrolity

Gotowe elektrolity można kupić w aptece. Dobrze sprawdzają się produkty przeznaczone dla dzieci. Nasze organizmy potrzebują składników, które wypłukał alkohol. Dobrze sprawdzą się produkty apteczne, ale też napoje izotoniczne, które jednocześnie są źródłem elektrolitów.

Zjedz coś słodkiego

Spożywanie alkoholu obniża zawartość glukozy w organizmie, dlatego warto uzupełnić zapasy, np. łyżką miodu, która nie tylko dostarczy cukru i przyspieszy rozkład alkoholu. Jeśli nie masz w domu miodu, możesz zastąpić go np. dżemem lub konfiturami.

Weź orzeźwiający prysznic

Najlepiej stosować naprzemiennie ciepły i chłodny strumień wody, który zmniejszy uczucie zmęczenia. Do tego żel o orzeźwiającym i pobudzającym zapachu, np. cytrusów i od razu zrobi się lepiej.

Węgiel aktywny

Tak, taki sam, który zażywamy, gdy mamy biegunkę. Węgiel aktywny neutralizuje szkodliwe substancje, które trafiają do naszego żołądka. Wykazuje silne działanie absorpcyjne - pochłania cząsteczki toksyn, gazów i bakterii, a następnie jest wydalany z organizmu.

ZOBACZ TEŻ: Weekend z dzieckiem w Warszawie: Co robić? [TOP 5 ATRAKCJI]

W tym tygodniu mieszkańcy warszawy mogli dowiedzieć się co nieco o alkoholu i jego właściwościach. Nie tylko w roli konsumenta, ale i… studenta. A to wszystko podczas specjalnego wykładu, który został zorganizowany przez SGGW w ubiegłą środę.

Prelekcja zorganizowana została w ramach cyklu otwartych wykładów "Wszechnica żywieniowa". Uczestnicy co miesiąc mają okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu zdrowia. Tym razem padło na wiedzę o… alkoholu. Wykład "Alkohol a zdrowie człowieka" wygłosiła dr inż. Aleksandra Kołota z Katedry Dietetyki i odbył się on w murach SGGW.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci uratowały mężczyznę, który zasłabł koło przedszkola!


Uczestnicy zagłębili się w historię alkoholu oraz poznali jego miejsce w kulturze. Dowiedzieli się także, jakie czynniki wpływają na jego popularność i dostępność, a także jakie reakcje zachodzą w organizmie człowieka po spożyciu alkoholu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają