Ostatnia wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą
To będzie już ostatni sezon Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w pawilonie na warszawskich bulwarach. - Głównymi bohaterkami specjalnego programu będą dwie wielkie indywidualistki - ukraińska malarka czerpiąca z folkloru Marija Prymaczenko i polska pionierka awangardy Maria Jarema - zapowiada stołeczny ratusz.
Weekend 15-17 września należeć będzie do Marii Jaremy, czyli pionierki awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego, współzałożycielki Grupy Krakowskiej i teatru Cricot. Podczas konferencji naukowej „Psychociała, nie figury” będzie można wysłuchać wystąpień i dyskusji międzynarodowego grona historyczek sztuki, kulturoznawczyń, badaczek literatury i kuratorek. Co więcej, spotkaniom będzie towarzyszyć m.in. pokaz kilkunastu dzieł Marii Jaremy.
Z kolei ostatnia wystawa w pawilonie nad Wisłą przybliży publiczności jedną z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku - Marię Prymaczenko. W kontekście rosyjskiej inwazji w Ukrainie jej przepełniona radością, ale i jawnie antywojenna twórczość nabiera szczególnej wymowy.
- Zaplanowano też program towarzyszący wystawie realizowany wspólnie z Solidarnościowym Domem Kultury Słonecznik. Odbędą się debaty, rozmowy i seminaria, które stworzą nowy, współczesny kontekst dla sztuki Marii Prymaczenko. Wystawa otworzy się w Muzeum nad Wisłą 19 stycznia i potrwa 3 miesiące - podaje ratusz.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej przeprowadzi się do nowej siedziby
Tymczasowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli Muzeum nad Wisłą działające od 2017 roku niedługo pozostanie tylko we wspomnieniach. Instytucja realizuje ostatni etap inwestycji na placu Defilad i już szykuje przeprowadzkę do nowej siedziby.
- Po zakończeniu działalności w nadwiślańskim pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza nastąpi wielkie otwarcie budynku zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners - zapowiada ratusz.