POGRZEB

Ostatnie pożegnanie Mariana Turskiego. Spocznie na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie

2025-02-23 12:55

W niedzielę (23 lutego) odbędzie się ostatnie pożegnanie Mariana Turskiego – wybitnego historyka, dziennikarza, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 12 na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie. Po niej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano spotkanie wspomnieniowe poświęcone życiu i dziedzictwu Mariana Turskiego.

Marian Turski († 98 l.) przez dekady był niestrudzonym strażnikiem pamięci o Holokauście. Wybitny historyk spocznie w miejscu, które dla niego i wielu innych ocalonych miało ogromne znaczenie. Jego śmierć to wielka strata dla świata historii, dziennikarstwa i pamięci o innych ofiarach.

Na uroczystości pogrzebowe przybyli bliscy, przyjaciele oraz przedstawiciele świata nauki, polityki i kultury. Wszyscy oddadzą hołd zmarłemu przed kilkoma dniami Marianowi Turskiemu.

Po ceremonii pogrzebowej, o godzinie 15, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się spotkanie wspomnieniowe, podczas którego bliscy oraz współpracownicy Turskiego podzielą się swoimi refleksjami na temat jego niezwykłego życia i dorobku.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz filmu dokumentalnego "11. Nie bądź obojętny" w reżyserii Andrzeja Wolfa, który przypomni słynne słowa Turskiego, wypowiedziane w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz: − Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba.

Marian Turski przez całe życie angażował się w edukację i przypominanie o tragedii Holokaustu. Po wojnie stał się jednym z najważniejszych głosów w walce o pamięć i prawdę historyczną. Był jednym z założycieli Muzeum POLIN oraz wieloletnim członkiem redakcji tygodnika „Polityka”.

Głos Mariana Turskiego, choć dziś ucichł, pozostanie w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt go słuchać. Spocznie wśród tych, których pamięć tak niestrudzenie pielęgnował.

Uczniowie z Nowego Sącza sadzili żonkile przy pomniku ofiar holokaustu
Sonda
Czy współczesne społeczeństwo robi wystarczająco dużo, aby pamięć o ofiarach Holocaustu przetrwała?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki