Pałac z dobrym dojazdem do stolicy

2013-08-29 4:00

Nazwę Radziejowice zna każdy, kto przemierzał bodaj najpopularniejszą drogę środkowej Polski. W Warszawie nazywają ją "katowicką", w Katowicach "gierkówką", a na europejskich mapach widnieje pod symbolem E67. Z Radziejowic do Janek jedzie się pół godziny, a stamtąd do centrum Warszawy już niedaleko.

Okolice Radziejowic zaczynają pełnić funkcję atrakcyjnego obszaru, na którym osiedlają się zmęczeni rytmem wielkiego miasta mieszkańcy stolicy. Ciekawych miejsc w okolicy jest wiele, np. pałac. Pierwotnie należał do prymasa Michała Radziejowskiego. Jeszcze przed szwedzkim potopem posadzono w jego okolicy lipy, które rosną tam do dzisiaj. Potem pałacem rządzili Ossolińscy i Krasińscy. Bywali tam Kossak i Chełmoński, Sienkiewicz i Iwaszkiewicz. W roku 1965 zakończono jego remont i w pałacu powstał Dom Pracy Twórczej, a zarazem wybitny ośrodek kultury muzycznej.

Dla miłośników kąpieli

Wokół Radziejowic zachowały się duże kompleksy leśne sąsiadujące z puszczami Mariańską i Bolimowską. Wiele tu rzek i rzeczek, w tym dwie o uroczych nazwach Pisia Gągolina i Pisia Tuczna, które połączone wpadają do Bzury. Rzeczki niewielkie, ale na chcących się latem wykąpać czeka ośrodek wodny w Hamerni, a także zalewy w Grzynku i Korytowie.

Kąpieli w tych okolicach można zresztą zażywać przez okrągły rok. W 7-tysięcznym Mszczonowie, który stanowi "metropolię" tego regionu, od roku 2008 działają baseny termalne o unikalnych właściwościach leczniczych. Zapełniająca je woda pochodzi z odwiertu o rekordowej głębokości przeszło 1700 m. Przyjeżdżają moczyć się w niej ludzie z całego Mazowsza, bo nasycona związkami żelaza, wapnia i sodu, w połączeniu z temperaturą 42,5 st. ma zbawienny wpływ na chorych na reumatyzm i choroby neurologiczne.

Kulturalnie i wygodnie

Doskonała komunikacja ze stolicą, lasy, woda i piękny pałac - nic dziwnego, że tę okolicę ulubili sobie muzycy, którzy co roku zjeżdżają do Radziejowic na festiwal im. Jerzego Waldorffa. Kursy mistrzowskie dla młodych muzyków prowadzili tu tej miary artyści co Teresa Żylis-Gara i Janusz Olejniczak.

Szansę dla Radziejowic i pobliskich wsi zdążyli wypatrzyć budowlani, powstaje tu wiele jednorodzinnych domów w stylu nieco "amerykańskim", z solidnymi działkami świetnie nadającymi się na duże ogrody. Bo choć do lasów niedaleko, każdy chce mieć kawałek "prywatnej zieleni" dla siebie. A ponieważ infrastrukturę tych osiedli (poczta, szkoła, ośrodek zdrowia, bank) zapewniają pobliskie Radziejowice, szybko zapełniają się one nowymi mieszkańcami, którzy mają poczucie, jakby mieszkali w pałacu z dobrym dojazdem do centrum stolicy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki