Rekord zachorowań na grypę

i

Autor: Pixabayc.com/qimono Rekord zachorowań na grypę

Padł rekord zachorowań na grypę. Będzie 5 milionów przypadków?

2017-12-05 13:25

Z najnowszego raportu Krajowego Ośrodka ds. Grypy wynika, że w dniach 23-30 listopada chorych na grypę było 41 na 100 tysięcy osób. To niestety historyczny rekord. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 127 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań. Województwo mazowieckie jest na drugim miejscu pod względem liczby zarażonych.

Chorych na grypę przybywa lawino od drugiej połowy sierpnia, gdy rozpoczął się nowy sezon grypowy w Polsce. Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, najwięcej zachorowań odnotowano w województwie pomorskim (25 tysięcy zachorowań). Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie, gdzie w minionym tygodniu na grypę zapadły 24 tysiące osób. Najmniej zachorowań było w woj. opolskim (1,3 tysiąca), lubuskim (1,8 tysiąca) i podkarpackim (1,8 tysiąca). Najczęściej grypa dopada dzieci, a wraz z wiekiem liczba zachorowań zmniejsza się.

 W poprzednim sezonie na grypę zapadło 4,8 miliona osób i była to największa liczba zachorowań od 42 lat (dla porównania w dotąd rekordowym sezonie 1974/75 zachorowało 4,9 miliona Polaków). Trzeba przy tym pamiętać, że statystyka objęła tylko tych chorych, którzy zgłosili się do lekarza. Szacuje się, że liczba osób walczących z grypą domowymi sposobami mogła być nawet dwukrotnie większa.  Według Narodowego  Instytutu Zdrowia Publicznego w bieżącym sezonie, który potrwa do końca wakacji, chorych może być nawet ponad 5 milionów Polaków.

Rekord zachorowań na grypę

i

Autor: mateirały Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Rekord zachorowań na grypę

Szczyt zachorowań przypadł na końcówkę stycznia, gdy w ciągu jednego tygodnia zachorowało 363 tysiące Polaków, a zapadalność osiągnęła 105 osób na 100 tysięcy mieszkańców, co jest poziomem epidemicznym. Najwięcej przypadków odnotowano wtedy  w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i pomorskim.

Instytut sugeruje, że rekordowej liczbie zachorowań na grypę w Polsce winne są ruchy antyszczepionkowe. Polacy szczepią się coraz rzadziej - w ubiegłym sezonie zrobiło to tylko 3,4 procenta obywateli kraju. W ciągu ostatnich kilku lat liczba osób, które zdecydowały się na szczepienie, zmniejszyła się o połowę. Tymczasem z powodu powikłań pogrypowych zmarło kilkadziesiąt osób.

CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej chorych na grypę. Dużo przypadków w Warszawie [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki