Ciekawostki

Pałac Kultury i Nauki za czasów PRL-u. Niegdyś obiekt lśnił bielą, dziś pokrywa go warstwa brudu!

2024-09-10 11:15

Otwarty prawie 70 lat temu Pałac Kultury i Nauki w Warszawie bez wątpienia jest jedną z najważniejszych wizytówek stolicy. Wyjątkowy obiekt zachwyca mieszkańców i odwiedzających, lecz mało kto wie, że w okresie PRL-u budynek wyglądał zupełnie inaczej. Okazuje się, że na przestrzeni lat zmienił się nie tylko jego kolor, ale również wysokość czy elementy ozdobne!

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Lada moment huczne urodziny obiektu!

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie budowano od 1 maja 1952 do 21 lipca 1955 roku, więc 3 lata. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 22 lipca 1955 roku, a to oznacza, iż już w 2025 roku obchodzić będziemy 70. urodziny pałacu! Dla Warszawy z pewnością będzie to huczne wydarzenie, któremu towarzyszyć będą różnorakie atrakcje.

Co ciekawe, choć do urodzin pozostało jeszcze kilka miesięcy, już teraz turyści oraz odwiedzający zastanawiają się, czy być może władze miasta z okazji okrągłych urodzin zdecydują się na dokładne czyszczenie budynku. Tego jeszcze nie wiemy, lecz z pewnością jeżeli doszłoby to do skutku, z pewnością wielu nawet rodowitych warszawiaków mogłoby przeżyć szok, spoglądając na pałac po myciu. Dlaczego? Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Przeczytaj także: Pałac Kultury ma być biały? Rzeczniczka: "Mówiliśmy o tarasie na 30. piętrze"

Jak wyglądał Pałac Kultury i Nauki w PRL-u? Mało kto pamięta ten widok!

W okresie PRL-u Pałac Kultury i Nauki w Warszawie różnił się od tego, który znamy dziś. Mało kto o tym wie, lecz obiekt przed laty był wręcz śnieżnobiały! Teraz niestety budynek został pokryty warstwą brudu i smogu, co sprawiło, że zmienił swój kolor i po piaskowej elewacji nie ma już śladu. Nie ulega więc wątpliwości, że dokładne mycie byłoby strzałem w dziesiątkę, lecz to dość kosztowny proces, więc mało prawdopodobne, że władze miasta zdecydują się na jego finansowanie.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie w PRL-u był nie tylko jaśniejszy, lecz nie miał także m.in. zegara! Tarczę zegarową oficjalnie zamontowano w 2000 roku i wówczas była ona największym tego typu elementem w Europie. Warto także wspomnieć, że w PRL-u budowla była o wiele niższa, bowiem miała 187,68 metra wysokości. W 1994 roku zamontowano jednak wspornik antenowy na iglicy, co sprawiło, że całkowita wysokość pałacu wzrosła do 237 metrów. Jeśli jesteście ciekawi, jak przedstawiał się przed laty obiekt na fotografiach, zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii zdjęć powyżej.

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?
Pałac Kultury zazielenił się dla uchodźców

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki