Warszawska Parada Równości 2022

i

Autor: ac Warszawska Parada Równości 2022

Parada Równości 2022 w Warszawie. Kolorowy pochód przeszedł przez miasto [ZAPIS RELACJI]

Parada Równości 2022 w tym roku w wyjątkowy wydaniu. W sobotę, 25 czerwca, ulicami Warszawy przejdzie coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. W tym roku stołeczny przemarsz poparcia dla społeczności LGBT+ łączy się z ukraińskim KyivPride. Będzie kolorowo, radośnie i pokojowo. Nie możesz być na Paradzie Równości 2022 w Warszawie? Całe wydarzenie relacjonujemy na bieżąco!

Parada Równości 2022 w Warszawie

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczą w niej nie tylko osoby należące do społeczności LGBT+, ale też wszyscy, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Organizatorem Parady Równości jest Fundacja Wolontariat Równości. Patronat nad wielkim wydarzeniem w stolicy objął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tym roku Parada Równości będzie nieco inna niż w poprzednich latach.

Przeczytaj również: Warszawa totalnie sparaliżowana. Parada Równości zablokowała centrum miasta

"Marsze równości odbywają się w wielu krajach na całym świecie i coraz częściej w polskich miastach. W tym roku warszawska Parada Równości łączy się z ukraińskim KyivPride. Z powodu wojny w Ukrainie tegoroczny marsz równości w Kijowie nie odbędzie się. Dlatego ulicami Warszawy przejdzie wspólny marsz warszawsko-kijowski" – poinformował stołeczny ratusz.

Wydarzenie nie wszystkim jednak się podoba i co roku pojawiają się kontrmanifestacje, które próbują zakłócić przebieg marszu. W tym roku przeciwnicy odmawiali przez megafon różaniec. 

Parada Równości 2022 w Warszawie. ZAPIS RELACJI

10:22

Częścią Parady Równości w Warszawie jest Miasteczko Równości, które działa niezależnie od marszu, w godz. 10-18 w parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury i Nauki (od strony Pałacu Młodzieży). Miasteczko to tworzą przede wszystkim organizacje pozarządowe działające w obszarze różnorodności społecznej i wspierające różne grupy mniejszościowe. W Miasteczku Równości można porozmawiać z wystawcami i zapoznać się z różnymi materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi.

10:50

Już dzień wcześniej (24 czerwca) za pośrednictwem mediów społecznościowych do udziału w Paradzie Równości zapraszał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

11:21

Parada Równości rozpocznie się punktualnie o godz. 14. Podczas formowania się szyku parady możliwe jest zamknięcie w tym czasie ulicy Świętokrzyskiej, a także ulicy Emilii Plater i Marszałkowskiej. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na utrudnienia. 

11:53

Trasa sobotniego przemarszu wyniesie około 4 km. Parada Równości wyruszy spod Pałacem Kultury i Nauki i przejdzie ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, dalej ul. Waryńskiego do stacji metra Politechnika, al. Armii Ludowej, Al. Niepodległości i al. Jana Pawła II. Marsz zakończy się na ulicy Świętokrzyskiej.

12:23

Warto wspomnieć, że w Paradzie Równości 2022 mogą brać udział również osoby z niepełnosprawnościami. W Miasteczku Równości czekają wolontariusze i wolontariuszki gotowi wspierać osoby niepełnosprawne w przemieszczaniu się po terenie Miasteczka Równości i Parady. Co więcej, przemówienia na scenie będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Z kolei dostosowane toalety znajdują się na poziomie zero przy schodach prowadzących w kierunku Pałacu Młodzieży. 

12:49

Organizatorzy Parady Równości przypominają w mediach społecznościowych, aby:

  • na Paradę nie zabierać piesków ani innych zwierzątek
  • nie używać środków pirotechnicznych
  • nie pić alkoholu, nie zażywać substancji psychoaktywnych ani nie przychodzić pod wpływem substancji psychoaktywnych
  • nie przynosić broni

13:20

Wybierając się na Paradę Równości warto też zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo w upalny dzień. Organizatorzy wydarzenia przypominają, by zabrać ze sobą wodę i izotoniki, a także smarować skórę przeciwko oparzeniom i zadbać o narycie głowy. 

Swoją obecność na sobotniej Paradzie Równości potwierdzają m.in. posłowie Lewicy Robert Bieroń i Krzysztof Śmiszek.

13:22

Zaczęły się już pierwsze utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Warszawski Transport Publiczny o wszystkich zmianach informuje na Twitterze. 

13:39

Pojawiła się pierwsza grupa osób, która próbuje zakłócić pokojową Paradę Równości. Jak przekazał nam nasz reporter, przy rotundzie PKO w pobliżu Pałacu Kultury zebrała się grupa ludzi, którzy odmawiają różaniec przez megafon. 

13:47

Wyłączony został ruch tramwajowy w Alejach Jerozolimskich, pomiędzy pl. Starynkiewicza i pl. Waszyngtona. Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa ZA TRAMWAJ.

13:55

Przy parku Świętokrzyskim pojawiły się pierwsze sceny muzyczne na kołach. Na jednej z ciężarówek widnieją piękne hasła związane z miłością: "Miłość to Miłość", "Równość małżeńska". Hasła są napisane w dwóch językach - polskim i ukraińskim. Parada Równości 2022 w Warszawie wystartuje już za 5 minut!

14:11

Na scenę wyszedł prezydent Rafał Trzaskowski. - To będzie kolejne święto radości i miłości. Tym razem są z nami nasi przyjaciele z Ukrainy - rozpoczął swoje przemówienie. Zapowiedział, że w wydarzeniu biorą udział wielu zagranicznych gości, w tym komisarz Unii Europejskiej. - Bądźmy dziś razem - zachęca prezydent Warszawy.

14:18

W Parku Świętokrzyskim nie brakuje różnych atrakcji. Stanęła tam wystawa "Miśki z Ukrainy". To galeria zdjęć par homoseksualnych, która pokazuje "miłość bez teatralności". - W centrum Parku stanął też podest. To reklama nowej produkcji Netflixa "Królowa", poruszającą tematykę ruchu drag queen. W środku porozstawiane są lustra i kosmetyki, gdzie chętni mogą zrobić sobie makijaż - przekazał reporter "Super Expressu".

14:29

Parada Równości właśnie ruszyła ulicą Marszałkowską. Organizatorzy szacują, że w dzisiejszym marszu może wziąć udział od 80 do 100 tysięcy osób. 

14:31

Centrum Warszawy jest zablokowane dla ruchu. Informuje o tym Warszawskim Transport Publiczny:

14:47

Przy Rotundzie kontrmanifestanci odmawiają przez megafon różaniec "wynagradzający za grzech sodomski".

14:52

Doszło do pierwszego incydentu. Na teren Marszu Równości wtargnął mężczyzna z obraźliwym bannerem "Hulajnoga - Polska bez pe**łów". - Został wyniesiony przez policję - relacjonuje reporter "Super Expressu".

14:57

Manifestacja zmierza w kierunku Placu Konstytucji. W pochodzie cały czas bierze udział prezydent Rafał Trzaskowski, który niesie tęczową flagę. jest z nim także wiceprezydent Aldona Machnowska -Góra. Z platform na ciężarówkach dobiega skoczna muzyka, ludzie tańczą i dobrze się bawią.

15:02

15:05

"Mimo potwornego upału w samym środku manifestacji idą Polskie Babcie" - relacjonuje nasz reporter. Starsze panie niosą banner z napisem "Miłość, to miłość. Stop nietolerancji".

15:23

Rafał Trzaskowski pochwalił się swoim udziałem w marszu za pomocą mediów społecznościowych:

15:25

Aktualizacja utrudnień:

15:37

Za pojazdami, na których urządzono mobilne sceny cały czas trwają występy, pokazy i rozbrzmiewa muzyka.

15:41

Parada Równości cały czas się przemieszcza. - Parada przechodzi Aleją Niepodległości, w tej chwili czoło pochodu znajduje się na wysokości ul. Nowowiejskiej - informuje reporter "Super Expressu".

15:48

"Wydarzenie przebiega spokojnie, na chwilę obecną nie było poważniejszych incydentów" - przekazała Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji.

15:55

Jak przekazał nasz reporter, przeciwnicy Parady Równości nie dają za wygraną i cały czas pojawiają się na trasie przemarszu. Uczestnikom rozdawane są też ulotki religijne, nawołujące do nawrócenia się.

16:11

W marszu biorą udział obywatele Ukrainy. Pod Pałacem Kultury zebrała się grupka osób z transparentami przypominającymi o trwającej na wschodzi wojnie.

16:14

Łączna długość trasy tegorocznej Parady Równości to około 4 kilometry. Marsz ma zakończyć się na Placu Defilad. 

16:20

Jak informują reporterzy "Super Expressu" czoło pochodu dotarło już do Ronda ONZ.

16:25

16:33

"Marsz dotarł z powrotem do Parku Świętokrzyskiego. Pierwsze sceny muzyczne już tu są, uczestnicy szukają cienia by odpocząć" - informuje reporter "Super Expressu".

16:36

Tak wygląda kolorowy pochód z lotu ptaka: 

16:40

Warszawska komunikacja miejska wraca w niektórych miejscach do normy.

16:47

Do normy wraca też ruch tramwajowy w ciągu ulicy Marszałkowskiej i Nowowiejskiej.

16:58

Wydarzenie powoli dobiega końca. Platformy dojechały już do ul. Świętokrzyskiej. W sumie przygotowano aż 30 takich mobilnych scen.

17:00

Ruch tramwajowy w centrum wraca do swoich rozkłaów.

17:11

Część uczestników zaczęła się już rozchodzić, jednak większość została w cieniu Parku Świętokrzyskiego, gdzie trwa piknik. - Ustawione są stoiska, gra muzyka i rozdawane są wachlarze - relacjonuje reporterka "Super Expressu". Nasza dziennikarka dodaje, że ulica Świętokrzyska zamieniła się w policyjne zaplecze, na którym stoją dziesiątki radiowozów.

17:24

W Parku Świętokrzyskim zabawa trwa w najlepsze. Uczestnicy parady wskoczyli do fontanny i tańczą w wodzie.

17:43

Wszyscy uczestnicy parady dotarli już na Plac Defilad. To jeszcze nie koniec, bo pod Pałacem Kultury zaplanowany jest koncert wieńczący wydarzenie.

18:06

Warszawski Transport Publiczny informuje o zakończeniu wszystkich utrudnień.

18:19

Wielka zabawa i taniec w... fontannie. Tak bawią się uczestnicy Parady Równości

Niektórzy postanowili nieco się ochłodzić po całym dniu na słońcu.

18:28

To już koniec naszej relacji na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami.

Parada Równości w Warszawie. Tęczowy marsz na ulicach stolicy
Sonda
Popierasz coroczne organizowanie Parady Równości w Warszawie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają