Płatności aplikacją popularniejsze

Parkometry znikną z ulic Warszawy? Zarząd Dróg Miejskich szykuje wielką rewolucję

2024-01-04 5:20

W tym roku wygasa umowa na obsługę blisko 1700 parkometrów, w których kierowcy płacą za postawienie auta w Śródmieściu i kilku innych dzielnicach. Zarząd Dróg Miejskich szykuje się do ogłoszenia nowego przetargu na obsługę SPPN. Urzędnicy chcą też przyzwyczajać kierowców do płacenia bezgotówkowego. Czy obecne parkometry znikną?

Miastu wygasa umowa na obsługę parkometrów

W Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) obecnie funkcjonuje 1930 parkometrów. Zaledwie 240 z nich należy do miasta. Pozostałe (1690) dostarczała firma City Parking Group, która niecałe 10 lat temu podpisała umowę z ZDM na ich obsługę. Umowa wygasa z końcem listopada 2024 r.

Będzie przetarg na nowe urządzenia

- Będziemy ogłaszać potężny przetarg na nowe parkometry, tak by w 2025 roku warszawiacy korzystali już z nowych rozwiązań technologicznych w strefie płatnego parkowania. Chcemy wprowadzić nowe formy płatności np. blikiem, czy za pomocą kodów QR – zapowiada dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. Urzędnicy nie kryją, że chcą przyzwyczajać kierowców do płacenia bezgotówkowego. Już dziś niemal połowa płatności odbywa się za pomocą aplikacji w telefonie. Bo wygodniej - nie trzeba szukać parkometru, opłaca się dokładny czas postoju, jeśli się przedłuży, to nie trzeba się martwić o kwit.

Kosztowna obsługa parkometrów

- Dla nas jako zarządcy strefy to też wygodne, bo opłata za pomocą aplikacji nie wymaga poniesienia kosztów, które mamy przy parkometrach – zwraca uwagę rzecznik ZDM Jakub Dybalski. Parkometry są kosztowne bo wymagają zasilania, serwisowania i wybierania bilonu.

Parkometry znikną z Warszawy? 

Czy nowy przetarg może oznaczać likwidację parkometrów w kolejnych latach? - Nie rezygnujemy z nich. Dla istotnej części kierowców i w określonych miejscach to wciąż najwygodniejszy sposób płacenia za postój – uspokaja Jakub Dybalski.

Niewykluczone jednak, że parkometrów na ulicach od przyszłego roku po prostu będzie mniej niż dziś.

Wpływy i rozszerzenia

W tym roku wpływy z parkometrów mają wynieść ponad 240 mln zł. Na ten rok planowane jest też rozszerzenie jej o Saską Kępę, Kamionek i część Mokotowa.

Wzdłuż al. Waszyngtona parkowanie tylko równoległe. Mieszkańcy są wściekli
Sonda
Czy SPPN powinna być wdrożona na terenie całej Warszawy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki