PCK: Krew trzeba oddawać regularnie

2014-06-07 1:07

Największa i najstarsza w Polsce organizacja humanitarna - Polski Czerwony Krzyż - świętuje w tym roku 95-lecie istnienia. Dziś przyświecają jej już nieco inne cele, ale od dawna wśród priorytetów jest zbieranie krwi. Profesor Jerzy Kotowicz, prezes Mazowieckiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, przyznaje, że krwiodawców przybywa. Choć najbardziej potrzeba tych, którzy krwią dzielą się regularnie.

"Super Express": - Mija 95 lat od powołania PCK w Polsce. Organizacja kojarzy się głównie ze zbiórkami krwi, ale to nie jest jej jedyna działalność. Czym jeszcze się zajmuje?

- To przede wszystkim pomoc społeczna i ratownictwo medyczne. Nasze społeczeństwo się starzeje. W 2020 roku co piąty człowiek w Polsce będzie miał powyżej 60 lat. Kompleksowa opieka nad osobami w podeszłym wieku jest obecnie jednym z naszych priorytetów. Chcemy reaktywować zawód pielęgniarki PCK i powołać pod auspicjami PAN Wyższą Szkołę Opieki Stosowanej i Zarządzania. Niezmiennie od lat niesiemy też pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.

Zobacz: Bezrobotna matka z Wołomina: Tułam się z 5 dzieci!

- W jakich miejscach na świecie działa dzisiaj polski PCK?

- Ostatnio wysłaliśmy pomoc medyczną do Kijowa na Majdan, a także na Bałkany, które w połowie maja dotknęła największa od ponad 100 lat powódź.

- PCK od wielu lat zajmuje się promocją idei krwiodawstwa. Czy Polacy chętnie oddają krew?

- Krew oddajemy chętnie, gdy jest organizowana jakaś akcja. Ważne, by robić to systematycznie. Tym bardziej że w polskich szpitalach cały czas jej brakuje. Najgorzej jest w sezonie letnim. Przybywa nam jednak honorowych krwiodawców, co stanowi powód do zadowolenia. Ruch ten zrzesza w Polsce już 200 tys. osób, na Mazowszu ponad 9 tysięcy.

- Jak zostać honorowym krwiodawcą?

- Honorowym krwiodawcą zostaje każdy, kto choć raz w życiu oddał krew. Nagrodą jest świadomość, że w ten sposób pomagamy chorym. Kobiety po oddaniu 15 litrów krwi, a mężczyźni po 18 litrach mogą też np. za darmo jeździć komunikacją miejską. Krwiodawcy otrzymują zniżki na leki. Mogą także liczyć na ulgi np. w schroniskach górskich.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki