- Przygotowujemy się do akcji przyznawania goszczącym u nas Ukrainkom i Ukraińcom numerów PESEL. To będzie największe wyzwanie tygodnia – przyznaje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. PESEL potrzebny będzie tym uchodźcom, którzy planują pozostanie w Polsce na dłużej, ułatwi uzyskiwanie świadczeń społecznych i zatrudnienie oraz dostęp do pełnej opieki zdrowotnej. Uchodźcy z naturalnych powodów będą zwolnieni z podawania podczas rejestracji adresu zamieszkania. A więc do warszawskich urzędów mogą trafić także te osoby, które są w stolicy przez kilka dni a planują dalszą podróż. Ratusz zamierza uruchomić ponad 20 takich punktów. Te podstawowe zaczną działać dziś od rana w każdym urzędzie 18 dzielnic (np. na Woli i w Śródmieściu po 2 stanowiska, na Białołęce i Bielanach – po 3, na Pradze-Południe i Ursynowie – po 7). Łącznie w urzędach dzielnic ma być dziś uruchomionych 120 okienek.
- Uruchamiamy w Warszawie 120 okienek dla uchodźców w urzędach dzielnic. Szykujemy też mobilne punkty jeśli otrzymamy terminale do punktów noclegowych m.in. hali Ursynów, na Pradze czy w biurowcu na Wołoskiej, ale nie dotarł jeszcze potrzebny sprzęt - tłumaczy Rafał Trzaskowski.
Polecany artykuł:
Rząd obiecał Warszawie pomoc 150 dodatkowych osób, ale kiedy pojawią się fizycznie w pracy - nie wiadomo. Natomiast w sobotę ruszy masowy punkt na Stadionie Narodowym, zorganizowany wspólnie przez rząd i samorząd warszawski. - Planujemy aby w tym miejscu można było obsługiwać jednocześnie blisko sto osób – podkreśla wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. I podkreśla: - Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski.
Stołeczni urzędnicy i tak spodziewają się szturmu na urzędy dzielnic w których od rana w środę 16 marca ma funkcjonować 120 okienek do przyjmowania wniosków o numer PESEL.
- My oddelegowaliśmy kilkuset naszych urzędników, z różnych jednostek i biur, nawet z środków sportu tak, by nie cierpiało wydawanie innych decyzji dla mieszkańców – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska. Ratusz zatrudnił też 80 osób, głównie do pomocy w tłumaczeniu.
Podczas testów wyszło, że jedna osoba będzie obsługiwana średnio 30-40 minut. To oznacza, że jeśli wszyscy stacjonujący w Warszawie dziś uchodźcy z Ukrainy (szacunkowo ta aż 300 tys.) zechcą takie zaświadczenie uzyskać, będzie to trwało kilka miesięcy. Pomóc mogą też sami warszawiacy, u których Ukraińcy się zatrzymali, choćby w wypełnieniu kwestionariusza, co skróci czas wizyty w urzędzie.
JAK WARSZAWIACY MOGĄ POMÓC UCHODŹCOM UZYSKAĆ PESEL?
* Masz znajomych uchodźców? Powiedz im o możliwości uzyskania PESEL
* Przyjąłeś uchodźców pod dach? Pomóż uzyskać PESEL. Wydrukuj dokumenty ze strony https://mc.bip.gov.pl i pomóż wypełnić kwestionariusz po polsku
* Pomóż wyszukać adresy najbliższych punktów składania wniosków
* Ważne dla uchodźców informacje są na stronie https://ua.um.warszawa.pl