Przesądy o piątku trzynastego są bardzo popularne w Polsce, ale nie tylko - większość krajów Europy uważa ten dzień za pechowy. Piątek trzynastego może wystąpić w jednym roku kalendarzowym maksymalnie trzy razy, z czego musi pojawić się chociaż raz. W roku 2018 mieliśmy dwa takie dni - 13 kwietnia i 13 lipca. Co więcej, dzisiejszy piątek to ostatni piątek trzynastego w tym roku.
>>> Tych miejsc nienawidzą kierowcy! Zobacz 10 najgorszych skrzyżowań w Warszawie [PRZEGLĄD]
13 piątek - dlaczego jest pechowy?
Polecany artykuł:
Według wierzeń, jeśli trzynasty dzień miesiąca wypada w piątek, zwiastuje to dzień pecha i nieszczęść. Tego dnia wszystko może pójść nie po naszej myśli, a jeśli mamy do podjęcia ważną życiową decyzję - na pewno podejmiemy ją w nieodpowiedni sposób. Należy jednak pamiętać, że wszelkie przesądy dotyczące piątku trzynastego to tylko wierzenia, nie potwierdzone fakty, wobec czego nie trzeba się ich obawiać.
13 piątek - historia
Przesąd dotyczący piątku trzynastego wiąże się z historią Francji. Kiedy król Francji, Filip IV Piękny skazał wielkiego mistrza zakonu Templariuszy na spalenie na stosie w piątek, 13 października 1307 roku. Zanim mistrz umarł, podobno przeklął zarówno papieża, jak i ówczesnego papieża, Klemensa V. Jego klątwa spełniła się i już rok później obaj mężczyźni nie żyli. Mimo to, przesądy dotyczące piątku trzynastego zaczęły się pojawiać dopiero w... XX wieku.
>>> Uwaga! Jaja z salmonellą. Sanepid wydał oświadczenie
13 piątek - ciekawostki
Istnieje fobia, zwana paraskewidekatriafobią, która oznacza paniczny lęk przed piątkiem trzynastego. Osoby cierpiące na nią bardzo źle przeżywają każdy piątek trzynastego i wierzą, że na pewno przytrafi im się coś złego. Co ciekawe, w niektórych krajach, np., Rumunii, Hiszpanii czy Grecji, to nie piątek trzynastego jest pechowy, ale... wtorek. We Włoszech z kolei przesąd mówi o nieszczęśliwym piątku siedemnastego.
ZOBACZ TEŻ: Ten weekend będzie szalony! Zobaczcie TOP 8 imprez na 13-15 lipca [PRZEGLĄD WYDARZEŃ]