Dyrektorka Szpitala Bielańskiego zaszczepiła się na koronawirusa

i

Autor: Archiwum prywatne Dyrektorka Szpitala Bielańskiego zaszczepiła się na koronawirusa

Pierwsza szefowa warszawskiego szpitala już zaszczepiona. Kto następny?

2020-12-29 13:04

Do stolicy trafiają kolejne dawki szczepionki na Koronawirusa! W pierwszej kolejności zaszczepieni mają być dyrektorzy placówek medycznych. Całą procedurę przeszła już szefowa Szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych, która opowiedziała o wszystkim w rozmowie z „Super Expressem”.

Kapitan zawsze zostaje na statku. W tym przypadku jako pierwszy chroni siebie a potem swoją załogę - stwierdziła dyrektorka Szpitala Bielańskiego, Dorota Gałczyńska-Zych, która została zaszczepiona jako pierwsza w placówce. - Szczepienie oczywiście odbyło się u nas w szpitalu. Ja jestem i chce być traktowana jak zwykły pacjent. Przeszłam po kolei wszystkie procedury. Zaszczepiła mnie jedna z naszych pielęgniarek. Czuję się świetnie. Nie mam żadnych niepożądanych objawów - dodała dyrektorka. 

Proces ws. Kajetana P. Odroczony! Sędzia ma pewne wątpliwości

W szpitalu Bielańskim chęć szczepienia się przeciwko Covid-19 zgłosiło 1200 osób z personelu medycznego. - Szczepimy średnio 5 osób na godzinę. W ciągu 10  godzin zaszczepionych powinno być 50 osób. W ciągu kilku dni powinniśmy się z tym uwinąć, jednak nie ułatwia obecny okres świąteczny - stwierdziła Dorota Gałczyńska-Zych. 

Jak ominąć tunel Południowej Obwodnicy Warszawy? Urzędnicy: „To nie nasza sprawa”

Po zaszczepieniu personelu placówka rozpocznie szczepienia pacjentów. - Teraz nabieramy wprawy. Wiadomo, że pierwsze szczepienia są najważniejsze. To dla nas nowa sytuacja. Bardziej jednak obawiamy się o dostawy szczepionki. Stały dopływ jest bardzo ważny - podsumowała dyrektorka. 

To już pewne! Fotoradary na Poniatowskim na wiosnę! Drogowcy rozstrzygnęli przetarg

Kto następny do szczepienia w Warszawie?

Przeciwnicy szczepień ostrzegają: wyrosną wam ogony i włosy na plecach. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc.179

W Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 (NPS), zostały ustalone grupy osób, które będą szczepione w kolejnych etapach.

Priorytetem na tym etapie szczepień objęto pracowników ochrony zdrowia, pracowników domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zgodnie z NPS, w ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia, możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby m.in. wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami zostaną również objęci pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych, które zaszczepią zarówno swój personel oraz pracowników innych szpitali, przychodni i aptek. W Warszawie funkcjonują 23 takie placówki, w tym osiem w miejskich szpitalach (Czerniakowski, Inflancka, Wolski, Bielański, Grochowski, Praski, Solec, św. Rodziny).

Bielański poszedł "na pierwszy ogień", Wolski, Grochowski i Praski mają być kolejne. Praski jednak ma wyznaczony termin szczepień  "dopiero" na 4 stycznia.

Z kolei w ramach etapu II ze szczepień będą mogły skorzystać osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W etapie II szczepieniami zostaną również objęci pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Wytyczne NPS określają, że w etapie III będą szczepieni przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki