Pierwszy McDonald's w Polsce. Kiedy otwarto restaurację w Warszawie?
Legendarne restauracje pod szyldem McDonald's zawojowały Polskę. Obecnie jest ich 468 w ponad 150 polskich miastach. Ale pierwsza knajpa McDonald's powstała już w 1992 roku. I wcale nie kojarzyła się z niezdrowym jedzeniem, a powiewem luksusu z zachodu. Lokal u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie od samego rana szturmował prawdziwy tłum klientów. W dniu otwarcia restaurację odwiedziło ponad 45 tysięcy gości, którzy złożyli ponad 13 tysięcy zamówień.
Wśród gości znalazły się gwiazdy sceny politycznej i kulturalnej, m.in. Agnieszka Osiecka, Kazimierz Górski czy Jacek Kuroń. Restauracji przez wiele dni pilnowała silna grupa ochroniarzy. Ceny w pierwszym polskim McDonald'sie były liczone w tysiącach złotych.
Poniżej możecie zobaczyć cennik, który w dniu otwarcia podawała Gazeta Stołeczna - w nawiasach ceny po denominacji. Warto dodać, że średnia pensja w Polsce wynosiła wtedy około 2,9 miliona złotych.
- BigMac - 25 tysięcy złotych (2,5 zł)
- hamburger - 17 tysięcy złotych (1,7 zł)
- cheesburger - 21 tysięcy złotych (2,1 zł
- małe frytki - 7 tysięcy złotych (70 groszy)
- duże frytki - 10 tysięcy złotych (1 zł)
- lody - 10 tysięcy złotych (1 zł)
- coca-cola - 11 tysięcy złotych (1,1 zł)
- sok jabłkowy - 9 tysięcy złotych (90 groszy)
- shake - 12 tysięcy złotych (1,2 zł)
- kawa - 6 tysięcy złotych (60 groszy)
Na początku mleko do koktajli i kawy dostarczano z warszawskiej Woli, napoje z rozlewni Coca-Coli w Gdyni. sałata pochodziła z Jeleniej Góry, mięso z Niemiec, a frytki prosto z Moskwy - informowała Gazeta Stołeczna 17 czerwca 1992 roku. Od 1993 roku wszystkie potrawy były już przygotowywane z polskich produktów.
Pierwsza restauracja McDonald's w Warszawie mieściła się w nieistniejącym już dziś budynku Sezamu. Lokal został zlikwidowany 30 września 2014 roku. Obecnie w Warszawie znajduje się blisko 50 restauracji McDonald's.