Nagła decyzja władz Grodziska Mazowieckiego zapadła 4 marca. Wówczas dane przekazane przez Ministerstwo Zdrowia zjeżyły włos na głowie. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców liczba nowych zakażeń w powiecie grodziskim wyniosła 11,2! Oznaczało to, że aż 70 proc. wszystkich zakażeń w powiecie odnotowano w gminie Grodzisk Mazowiecki. - Dla porównania sąsiadujące powiaty uzyskały wyniki: 4,24 (żyrardowski), i 5,23 (pruszkowski). Tak szybki wzrost zakażonych oznacza, że nasz powiat jest drugi w kraju jeżeli chodzi o liczbę zakażeń - wyjaśnił Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego.
W związku z tak dramatycznym wzrostem zakażeń władze Grodziska Mazowieckiego podjęły decyzję o wprowadzeniu w mieście lokalnego lockdownu.
- W związku z utrzymującym się od kilku tygodni wzrostem zachorowań na covid-19 w gminie Grodzisk Mazowiecki muszę podjąć kroki mające na celu ograniczenie wzrostu zakażeń. Zawieszenie działalności grodziskich obiektów sportowych i kulturalnych pozwoli na zmniejszenie liczby zachorowań. Ograniczenia te będą obowiązywać od 5 marca (piątek) do 14 marca (włącznie) - poinformował burmistrz Grodziska Mazowieckiego.
W ramach lockdownu w Grodzisku Mazowieckim tymczasowo zamknięto obiekty sportowe takie jak: basen, hale sportowe i boiska, a także obiekty kulturalne, jak Ośrodek Kultury wraz z filiami, kino, świetlice wiejskie i miejskie, bibliotekę publiczną oraz place zabaw.
- W halach sportowych będą mogły się odbywać jedynie rozgrywki ligowe i zaplanowane turnieje. Pozostałe treningi i zajęcia dodatkowe zostają na ten czas zawieszone. Na boiskach mogą odbywać się mecze Mazowieckiego i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Treningi grup seniorskich będą ustalane indywidualnie z klubami - przekazał burmistrz.
Polecany artykuł:
Jeśli chodzi o Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz wszystkie jej filie, to zostały one zamknięta dla czytelników, a wszystkie materiały, które zostały wypożyczone od 1 lutego, mają przedłużony termin zwrotu do 22 marca. Co więcej, funkcjonowanie książkomatu oraz wrzutni pozostaje bez zmian, a usługa „Książka na telefon” dla osób 70+ i niepełnosprawnych ma być realizowana jak do tej pory. Z kolei targowisko miejskie będzie działało w zaostrzonym rygorze sanitarnym.
- Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców jestem zmuszony do podjęcia takiej decyzji. Przepraszam za utrudnienia i proszę o zrozumienie powagi sytuacji. Wierzę głęboko, że liczba zakażeń w czasie dodatkowych obostrzeń spadnie i obiekty objęte ograniczeniami będą mogły w niedługim czasie wznowić działalność. Przestrzegajmy wszystkich obostrzeń. Dbajmy o siebie i swoich najbliższych - wyjaśnił Grzegorz Benedykciński.