Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Co ważne, udział w Spisie jest obowiązkowy. Jak przypomina policja, udział w akcji muszą wziąć:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, a także osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami
NIE PRZEGAP: Spis Powszechny 2021. Gdzie spisać się w Warszawie? Znamy listę punktów
Warto pamiętać, że Narodowy Spis Powszechny realizowany jest kilkoma metodami. Główną formą będzie samospis internetowy w specjalnej aplikacji interaktywnej na stronie GUS. Jednak osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu w ten sposób, mogą skorzystać z wywiadu przeprowadzonego bezpośrednio lub telefonicznie przez rachmistrza. Do wyboru są zatem trzy opcje:
- metoda samospisu internetowego (CAWI)
- metoda wywiadu telefonicznego (CATI)
- metoda wywiadu bezpośredniego (CAPI)
Policja ostrzega jednak, że Narodowy Spis Powszechny jest doskonałą okazją dla oszustów, którzy tylko czekają, by sprytnie wyłudzić dane do kont bankowych. Szczególnie narażone są osoby starsze, które nie będą uzupełniały formularza spisowego przez internet.
"Pamiętajmy, że podczas tych metod spisu nikt nie powinien żądać od nas podania danych do kont oraz kart bankowych. Pod żadnym pozorem takich danych nie udostępniajmy! To działanie oszusta, który chce wyłudzić od nas dane, aby wykraść pieniądze z konta. Apelujemy, aby ostrzec seniorów, że taki spis właśnie się rozpoczął i żeby pod żadnym pozorem danych do kont bankowych nie podawać" - ostrzega Policja Mazowiecka.