Pilny apel warszawskiego ZOO! Chodzi o pryszczycę. Nowe zasady dla odwiedzających
Pryszczyca zbiera śmiertelne żniwo wśród zwierząt. Chociaż główne ogniska choroby znajdują się na Węgrzech i Słowacji, to warszawskie ZOO woli dmuchać na zimne i przygotowuje się na wypadek dotarcia choroby do stolicy. Oznacza to, że wszyscy odwiedzający będą musieli dostosować się do nowych zasad. – W trosce o bezpieczeństwo zwierząt parzystokopytnych przebywających w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich, wprowadzamy działania zapobiegawcze mające na celu ochronę zwierząt w ZOO przed wirusem pryszczycy – czytamy w komunikacie. W warszawskim zoo zwierzęta parzystokopytne to m.in.: zebry, wielbłądy, antylopy, żubry, bizony.
Od teraz wszyscy odwiedzający zobowiązani są do:
- obowiązkowego przejścia przez maty dezynfekcyjne przy wejściu do ZOO,
- niewchodzenia na tereny ogrodzone,
- nienawiązywania kontaktu fizycznego ze zwierzętami (np. głaskania),
- niekarmienia zwierząt,
- przestrzegania wskazówek pracowników ZOO oraz znaków informacyjnych.
„Wirus pryszczycy może przenosić się na ubraniach, butach, sprzęcie, a nawet drogą powietrzną. Wasza ostrożność pomaga chronić zdrowie zwierząt!” - ostrzegają pracownicy.
Pryszczyca. Co to jest? Jakie daje objawy?
Czym jest pryszczyca? Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii, pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Wirus przenosi się teżna ludzi, ale objawy zakażenia są łagodne.