Pismo Święte na Wigilię, 24 grudnia 2023. Ewangelia św. Łukasza na Wigilię 2023 [TEKST]

i

Autor: Pixbay

To trzeba wiedzieć!

Pismo Święte na Wigilię, 24 grudnia 2023. Ewangelia św. Łukasza na Wigilię 2023 [TEKST]

2023-12-24 10:09

Pismo Święte na Wigilię, 24 grudnia 2023. Wieczorem, kiedy pojawi się na niebie pierwsza gwiazdka, Polacy zasiądą do wigilijnego stołu, aby wspólnie z najbliższymi podzielić się opłatkiem i smakować potraw wigilijnych. Zgodnie z tradycją jeszcze przed rozpoczęciem uroczystej kolacji należy przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza. Jaki jest tekst Pisma Świętego na Wigilię, 24 grudnia 2023? Podpowiadamy w artykule.

Pismo Święte na Wigilię, 24 grudnia 2023. Jaki fragment należy przeczytać?

Kiedy 24 grudnia zobaczymy na niebie pierwszą gwiazdkę, w domach rozpocznie się wigilijna wieczerza. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa. Według Biblii to właśnie ją zobaczyli Trzej Królowie na wschodniej stronie nieba. Ona miała im wskazać drogę do dzieciątka.

Zgodnie z tradycją kolację wigilijną zaczyna się od wspólnej modlitwy przy stole. W jej trakcie należy przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza, dotyczący narodzin Jezusa. Następnie wszyscy przy stole łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia i spożywają postną ucztę.

Tradycyjnie na stole pod obrusem układa się też wiązkę siana, a przy stole zostawia się jedno wolne miejsce, dla niespodziewanego gościa. Uzupełnieniem wigilii są oczywiście prezenty znajdujące się pod choinką. Mimo wszystko w radosnym świętowaniu nie można zapomnieć o tradycji i modlitwie z Pisma Świętego na Wigilię.

Pismo Święte na Wigilię 2023. Ewangelia św. Łukasza na Wigilię - tekst ewangelii

Po ujrzeniu pierwszej gwiazdki na niebie i przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy należy przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza, który zamieszczamy w tym artykule.

W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. – Amen. - tymi słowami należy rozpocząć modlitwę i czytanie Pisma Świętego w Wigilię.

Ewangelia na Wigilię, 24.12.2023:

"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania". – Oto Słowo Pańskie. – Chwała Tobie, Chryste."

Po przeczytaniu Pisma Świętego na Wigilię można przystąpić do wigilijnej wieczerzy i wspólnie świętować narodziny Jezusa.

Quiz. Wiedza ogólna o świętach Bożego Narodzenia. Uzyskasz maksimum punktów?
Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od rozgrzewki. Ile powinno być potraw na wigilijnym stole?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają