Na Placu prezentowana jest wielkoprzestrzenna interwencja plastyczna „Place w placu”. Grafika ta przedstawi obszar przyszłego placu Centralnego i dla porównania zobrazuje także inne znane place publiczne z różnych części świata. Zostaną one odwzorowane w formie kolorowych linii, w skali 1:1 i naniesione na rysunek przyszłego placu Centralnego.
Grafika posłuży jako tło bogatego programu wydarzeń festiwalowych - piszą stronie wydarzenia organizatorzy i zapewniają, że na placu staną tymczasowe obiekty architektoniczne: „Stanowisko plac Defilad” oraz lustrzane „Studio Przybysza”. Artyści zaproszą warszawiaków do otwartego dialogu, a spacery i warsztaty edukacyjne wprowadzą uczestników festiwalu w złożoną problematykę urbanistyczno-społeczną miejsca.
Każdy będzie mógł nagrać swój osobisty komentarz dotyczący placu oraz potrzeb, jakim powinien służyć w przyszłości. Wypowiedzi zapisane przez „Wideomat” będą prezentowane w październiku i listopadzie na wystawie głównej festiwalu.
Organizatorzy podkreślają również, że festiwal jest okazją do porozmawiania o tej przestrzeni i określenia jakie pomysły mają mieszkańcy.
- To ciekawe wydarzenie. Mieszkam w Warszawie i nie jest mi obojętne jak ten plac będzie wyglądał - mówiła naszemu reporterowi jedna z uczestniczek spaceru po Placu Defilad.