Rząd z roku na rok podnosi płacę minimalną. W 2017 roku pracodawcy zatrudniający na umowę o pracę nie mogli płacić mniej niż 2000 złotych brutto, w 2018 roku pensja minimalna wzrosła o 5 procent, czyli około 100 złotych brutto. Jak będzie w 2019 roku?
Kiedy dowiemy się, ile wyniesie płaca minimalna w 2019 roku?
Minimalne wynagrodzenie jest podawane do 15 września w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Reguluje to ustawa z października 2002 roku. Jednak już teraz trwają rozmowy na ten temat i wiadomo, ile wyniesie minimalna podwyżka.
Rząd przedstawił już propozycję podwyżki. Teraz rozpatruje ją Rada Dialogu Społecznego, która ma na to 30 dni. Propozycja jest konsultowana do 15 lipca ze związkami zawodowymi, które chcą możliwie najwyższych zarobków i pracodawcami, którzy chcą płacić jak najmniej. Ostateczną kwotę poda w obwieszczeniu Prezes Rady Ministrów, jeśli tego nie zrobi kwota będzie ustalona przez rząd w drodze rozporządzenia.
>>> "Wygłodniały i agresywny". Niebezpieczny wąż nad Wisłą! [ZDJĘCIA]
Minimalna płaca 2019: Propozycja rządu
Rząd zaproponował wzrost płac o 5,7 procenta, czyli o 120 złotych brutto. Wzrosłaby też minimalna stawka godzinowa do 14,50 złotych brutto.
Niezależnie od wyników trwających konsultacji już teraz wiadomo, że płaca minimalna nie będzie niższa niż propozycja rządu, czyli 2220 złotych brutto.
Czytaj też: Mundial 2018: Mistrzostwa na ostatniej prostej. Jutro początek walki o wielki finał [TERMINARZ]
Zobacz To Wideo: