W poniedziałek, 15 listopada, zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził ekshumację Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego. Naczelny Wódz zmarł niespodziewanie w grudniu 1941 roku. Miesiąc po powrocie do okupowanej Polski. Rydz-Śmigły miał spocząć na terenie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, w kwaterze 139 pod fikcyjnym nazwiskiem Adam Zawisza.
Ekshumacja Marszałka ma wyjaśnić wszelkie wątpliwości i kontrowersje związane z jego śmiercią i miejscem pochówku. "Okoliczności śmierci Marszałka Śmigłego-Rydza oraz miejsce jego pochówku owiane były przez lata tajemnicą i wątpliwościami, również w związku z istniejącymi hipotezami dotyczącymi rzekomej ekshumacji w latach 60-tych XX w. szczątków Marszałka na zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych Mieczysława Moczara" - tłumaczy IPN.
Podczas poniedziałkowych prac na Powązkach w grobie Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na głębokości ok. 2,5 metra ujawniono murowaną kryptę grobową, a w niej ocynkowaną trumnę. Znajdowały się w niej szczątki mężczyzny. Jak podaje IPN, okolicach klatki piersiowej spoczywał ryngraf z orłem i wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zachowały się także liczne elementy odzieży.
"Podjęte szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym, celem ostatecznego potwierdzenia tożsamości" - informuje Instytut Pamięci Narodowej.
Prace ekshumacyjne na terenie Cmentarza Powązkowskiego przeprowadzono w związku z inicjatywą skierowaną do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przez Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostroja Owsianego oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Polecany artykuł:
Zainteresowanych życiem i tajemnicami związanymi z nagłą śmiercią Edwarda Rydza-Śmigłego odsyłamy do książki wydawnictwa Harde "Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza: bohater, tchórz czy zdrajca?".