Po latach walki wybudują drugą estakadę w Rembertowie. Dlaczego nie powstała wcześniej?

i

Autor: zmid.waw.pl Po latach walki wybudują drugą estakadę w Rembertowie

Po latach walki wybudują drugą estakadę w Rembertowie. Dlaczego nie powstała wcześniej?

2021-07-15 21:08

Na tę decyzję kierowcy czekali od dawna. W końcu, po latach problemów i walki o odpowiednie zgody, powstanie druga estakada na skrzyżowaniu ulic Marsa i Żołnierskiej. To niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Rembertowa, ale również Wawra i Pragi-Południe. Ma ona odkorkować węzeł i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu. Dlaczego jednak budowa drugiej estakady na skrzyżowaniu Marsa i Żołnierskiej rozpoczyna się dopiero teraz?

Skrzyżowanie ulic Marsa i Żołnierskiej to jedno z niebezpieczniejszych miejsc w Warszawie. Nie ma tygodnia, by nie doszło tam do kolizji, lub co gorsza, groźnego wypadku. We wrześniu 2019 roku zakończył się II etap przebudowy drogi, w ramach którego na skrzyżowaniu tych dwóch ulic została wybudowana m.in. wschodnia estakada, prowadząca ruch w stronę granicy miasta.

ZOBACZ TEŻ: Drzewa śmierci w Parku Bródnowskim. Do tragedii jest o krok. Ich stan jest fatalny [ZDJĘCIA, WIDEO]

W sobotę, 17 lipca, rusza długo wyczekiwana budowa drugiej estakady tzw. zachodniej. Dzięki niej kierowcy będą mogli bezkolizyjnie skręcać w prawo z ul. Żołnierskiej w ul. Marsa. Obecnie jest tam zainstalowana sygnalizacja świetlna, która jednak nie zmniejsza natężenia ruchu, a wręcz powoduje ogromne korki.

"To ostatni etap inwestycji polegającej na modernizacji fragmentu drogi wojewódzkiej nr 631 (o długości 4,8 km, od ul. Naddnieprzańskiej do granicy miasta)" - zachwala stołeczny ratusz.

Początkowo planowano jednoczesną budowę obydwu estakad - wschodniej i zachodniej. Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowała te plany. Na przeszkodzie stanęła bowiem drogowcom działka należąca do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Jak się okazało, zarówno ona, jak i budynek znajdujący się na niej, były obiektami zabytkowymi będącymi pod ochroną konserwatora zabytków.

W końcu władze miasta zwróciły się do Ministerstwa Kultury o wykreślenie z rejestru zabytków działki Instytutu. Budowa estakady możliwa jest bowiem dopiero po wywłaszczeniu terenu. W odpowiedzi minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o pozbawieniu statusu zabytku tej spornej części działki. Stołeczni urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę i wybrali w przetargu firmę, która podejmie się prac budowlanych.

Wykonawcą prac związanych z budową drugiej estakady na skrzyżowaniu ul. Marsa i Żołnierskiej zostało konsorcjum firm Polimex Infrastruktura Sp. z o.o. i Polimex Mostostal SA. Inwestycja, która pochłonie 57,12 mln zł, ma być gotowa w styczniu 2023 r. Projekt współfinansowany jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W Warszawie powstanie most spacerowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki