Pociąg zmasakrował busa na przejeździe
Głośny ryk syreny wydobywającej się z trąbiącego pociągu, huk gniecionej blachy i kłęby dymu… tak wyglądało zderzenie osobowego vana z ważącą kilkadziesiąt ton lokomotywą, które specjalnie zorganizowali w czwartek, 23 czerwca, kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych, na przejeździe kolejowym przy ul. Golędzinowskiej w Warszawie. Tylko po co niszczyć dobre auto i sprawną lokomotywę? Organizatorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd” tłumaczą, że mają nadzieję na uratowanie tym ludzkiego życia.
Zobacz też: Zabójstwo 35-latka! Leżał na ulicy. Prokuratura: "Śmierci tego człowieka nie można było uniknąć". Horror w Ostrowi Mazowieckiej
Żółta naklejka ratuje życie. O co chodzi?
Kolejarze tłumaczyli, jak postępować w przypadku gdy z różnych powodów utkniemy na torach, i grozi nam śmiertelne zderzenie z pociągiem. - Przede wszystkim każda osoba będąca w aucie powinna go opuścić i oddalić się minimum na pięć metrów. Potem używamy żółtej naklejki - tłumaczył Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor biura bezpieczeństwa PLK S.A., który mówi o nalepce, która jest zawsze umieszczona na przejeździe kolejowym. Podając dyspozytorowi numeru alarmowego 112 umieszczone na niej dane, uruchamiamy procedurę bezpieczeństwa. - Jeśli sprawnie przekażemy wszystkie informacje, jesteśmy w stanie w ciągu 90 sekund zatrzymać ruch na całym węźle kolejowym i uniknąć tragedii, którą tu zobaczyliśmy - dodał dyrektor.
Postępowanie zgodnie z procedurami ratuje życie
Poza spektakularnym wypadkiem i pokazem akcji ratunkowej kolejarze zasymulowali też, co się stanie, jak poprawnie użyjemy wspomnianej naklejki. Lokomotywa w ostatniej chwili zatrzymała się przed stojącą na przejeździe osobówką i uniknęła zderzenia.
Wyłamanie szlabanu jest dozwolone
A co jeśli nie ma czasu na telefon do służb, bo widzimy, że pędzi już na nas pociąg? - Nie bójmy się u po prostu wjechać w zamkniętą przed nami rogatkę. Zwyczajnie ją staranujmy samochodem. Nic nie jest przecież tak cenne jak ludzkie życie – podkreślał gość specjalny wydarzenia, mistrz rajdowy, Rafał Sonik.
Zobacz zdjęcia zrobione podczas symulacji:
194 wypadki
W momencie rozpoczęcia kampanii „Bezpieczny Przejazd” w 2005 roku miały miejsce 352 wypadki na przejazdach kolejowych. Według statystyk z ubiegłego roku, gdy samochodów na polskich drogach jest dwa razy więcej, a ruch pociągów jest zwiększony, było już tych wypadków zaledwie 194. Więcej informacji o zachowaniu w sytuacji zagrożenia na torach znajdziemy na stronie bezpieczny-przejazd.pl.