Kolej próżniowa w Polsce

i

Autor: Wiki Commons/Camilo Sanchez Kolej próżniowa w Polsce

Pociąg z Warszawy jak samolot odrzutowy. Jest projekt!

2017-11-24 9:59

Kolej próżniowa, czyli Hyperloop, to połączenie szybkości transportu powietrznego i niskich kosztów transportu lądowego. Pociąg przyszłości rozpędzi się nawet do 1200 km/h. Zgodnie założeniem do 2030 roku ma powstać trasa łącząca Warszawę i Łódź z Centralnym Portem Komunikacyjnym - informuje Krakow.wyborcza.pl.

Kapsuła nie ma kontaktu z podłożem. Porusza się w specjalnej rurze z ciśnieniem obniżonym wewnątrz, co zmniejsza opór powietrza. Podróżowanie Hyperloopem bardziej przypomina lot małym samolotem odrzutowym niż jazdę tradycyjnym pociągiem.

Zgodnie założeniami firmy HyperPoland pierwszy odcinek kolei próżniowej ma powstać do 2030 roku i łączyć Warszawę, Centralny Port Komunikacyjny i Łódź. Z tych dwóch miast na ogromne lotnisko pasażerowie dotarliby w mniej niż dziesięć minut. W następnej kolejności ma powstać linia łącząca CPK z Krakowem (dojazd w około 20 minut)  i Katowicami (dojazd w 35 minut).

W tym roku firma HyperPoland zakwalifikowała się do StartUp Europe Awards 2017, nagrody zainicjowanej przez Komisję Europejską i fundację Finnova. Najlepsze projekty przejdą do etapu europejskiego.

CZYTAJ TEŻ: Z Warszawy do Zakopanego pociągiem w 3,5 godziny? To już postanowione

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki