9 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która nowelizuje ustawę o usługach płatniczych. Ustawa wchodzi w życie 8 lutego. Wraz z nią pojawia się tzw. podstawowy rachunek płatniczy, o którym mowa jest od pewnego czasu. Czym on jest i dla kogo jest przeznaczony? Poniżej znajdziecie wstępne informacje. Będziemy je aktualizować.
Co oferuje podstawowy rachunek płatniczy?
Z informacji, które już wcześniej przekazał rząd wynika, że podstawowy rachunek płatniczy będzie prowadzony bezpłatnie. Usługę mają oferować m.in. banki krajowe i zagraniczne.
Podstawowy rachunek płatniczy przeznaczony będzie dla osób nie posiadających innego konta. Osoba, która założy sobie takie konto będzie mogła wpłacać na niego pieniądze, dokonywać przelewów, poleceń zapłaty, a także wypłacać środki z bankomatów.
W każdym miesiącu możliwe będzie 5 darmowych krajowych przelewów z konta oraz 5 wypłat z bankomatów (w tym korzystania z wpłatomatów).
Jak założyć darmowe konto?
Szczegółowych informacji jeszcze nie ma (będziemy aktualizować artykuł). Z ustawy wynika, że instytucja finansowa, u której złożymy wniosek na prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego, będzie miała do 10 dni roboczych na zawarcie umowy (od momentu otrzymania wniosku) lub na poinformowanie o odmowie zawarcia takiej umowy.
Dodatkowe informacje na temat podstawowego rachunku płatniczego można znaleźć w zapisach „Ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw” (rozdział 7, strona 8) - link.