IMGW ostrzega przed upałami

i

Autor: pixabay.com

Pogoda w Boże Ciało: Nadciągają AFRYKAŃSKIE UPAŁY! Czy w Warszawie można korzystać z kąpielisk?

2020-06-08 12:00

Synoptycy zapowiadają falę afrykańskich upałów, które nadciągną nad Polskę dokładnie w długi weekend czerwcowy. To doskonała wiadomość, ale czy w czasie pandemii można korzystać z plaży i kąpielisk? Czy warszawiacy mogą wybrać się nad Wisłę lub nad Zalew Zegrzyński?

Upały i burze w długi weekend

Afrykańskie upały dotrą do Polski dokładnie na długi weekend czerwcowy, który rozpocznie się w Boże Ciało. "Afrykańskie", ponieważ fala gorącego powietrza zmierza do nas wprost znad Czarnego Lądu. Poza tym zapewni nam ona bezchmurne niebo, słoneczną "lampę" oraz temperaturę przekraczającą miejscami 30oC. Nie można zapominać, że taka aura równocześnie sprzyja ona gwałtownym zmianom pogody i burzom. Dlatego żeglując czy pływając kajakiem zachowajmy szczególną czujność i ostrożność. A wybierając się na wycieczkę, na plażę, do lasu pamiętajmy o kurtce przeciwdeszczowej. 

Dramatyczna akcja ratunkowa na Zalewie Zegrzyńskim: cztery żaglówki wywrócone, 13 osób w wodzie!

Plaże i kąpieliska - czy można korzystać?

Taka aura wręcz zachęca do "plażingu" nad wodą, jednak czy w dobie koronawirusa warszawiacy mogą korzystać z plaż, choćby tych nad Wisłą lub nad Zalewem Zegrzyńskim? Kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa umożliwił m.in. działalność basenów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia związane z korzystaniem z kąpielisk publicznych. I już na początku jednoznacznie ostrzega, że nie powinny z nich korzystać "osoby przebywające na kwarantannie/izolacji oraz zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie/izolacji oraz mające kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie".

Chcesz zapisać dziecko na "Lato w Mieście"? Bądź czujny: masz na to tydzień!

Jak się zachować na plaży?

Pozostałe instrukcje są równie jednoznacznie, choć tak naprawdę nie wnoszą nic nowego. Te zalecenia znamy również z innych sytuacji. Co nie zmienia faktu, że należy o nich pamiętać i się do nic stosować. Oto one:

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/ miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).
  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska/miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
  • Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Krzysztof Jackowski demaskuje prawdę o koronawirusie! Posłuchaj o czym rapuje!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

 

Eksplozja w Warszawie. Elektryczna hulajnoga wysadziła nam mieszkanie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają