Polacy będą musieli mieć to urządzenie w domach? W krajach Unii Europejskiej to obowiązek. Ministerstwo rozważa zmianę prawa

i

Autor: Shutterstock (2) Polacy będą musieli mieć to urządzenie w domach? W krajach Unii Europejskiej to obowiązek. Ministerstwo rozważa zmianę prawa

Ten przedmiot może uratować życie

Polacy będą musieli mieć to urządzenie w domach? W krajach Unii Europejskiej to obowiązek. Rząd rozważa zmianę prawa

2024-10-07 10:13

Rozpoczął się sezon grzewczy. Niestety, mamy też w Polsce pierwsze ofiary śmiertelne ofiary czadu w tym sezonie grzewczym. Straż pożarna chce zmian w prawie i proponuje obowiązkowe czujniki dymu w mieszkaniach. Strażacy przypominają, że w Niemczech, Francji i kilku innych krajach UE posiadanie czujnika dymu w domu to obowiązek. Ich propozycja trafiła już do MSWiA, które zajmuje się sprawą.

Pierwsze ofiary śmiertelne czadu w sezonie grzewczym. Strażacy chcą rozwiązać problem

W niedzielę (6 października) dwie starsze osoby zmarły wskutek zatrucia tlenkiem węgla w jednej z południowych dzielnic Jaworzna (woj. śląskie). To dwie pierwsze śmiertelne ofiary czadu w tym sezonie grzewczym w woj. śląskim. Cztery inne przebywające w tym budynku osoby, w tym dwoje dzieci, zostały zabrane do szpitala z objawami podtrucia.

Czujniki dymu obowiązkiem w domu i mieszkaniu? Tak jest w Niemczech i Francji

Strażacy chcą zwiększyć bezpieczeństwo Polaków. - Komenda Główna PSP zaproponowała wprowadzenie wymogu wyposażania mieszkań w autonomiczne czujki dymu; propozycja wpłynęła do MSWiA - przekazał w rozmowie z PAP st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy wciąż apelują o zaopatrywanie się w czujki dymu, KG PSP zaproponowała natomiast, aby takie urządzenia były obowiązkowe. St. bryg. Kierzkowski podkreślił, że taki obowiązek został już wprowadzony w Niemczech, Francji i wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnił rzecznik strażaków, wymóg instalowania czujników w mieszkaniach wynikałby z przepisów rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Proponowane rozwiązanie zakłada, że w nowych mieszkaniach miałyby być montowane czujki dymu od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Z kolei istniejące mieszkania należałoby wyposażyć w czujki dymu w następnych latach. Przewidywany okres przejściowy to ok. pięć lat.

Ponadto przewiduje się wprowadzenie wymogu stosowania czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

- wyjaśnił st. bryg. Karol Kierzkowski.

Rząd zmieni prawo ws. czujników dymu?

Propozycja strażaków wpłynęła do MSWiA w drugiej połowie września. St. bryg. Kierzkowski przypomniał, że prace nad tym rozwiązaniem rozpoczęły się na przełomie sierpnia i września 2024 r. po tragicznym pożarze w Poznaniu, gdzie zginęło dwóch strażaków, a jedenastu innych i trzy osoby cywilne zostało poszkodowanych.

Po zdarzeniach przy ul. Kraszewskiego wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz poinformował, że pierwsze jednostki straży przybyły na miejsce już po pięciu minutach od zgłoszeniu. Zgłoszenie to było możliwe właśnie dzięki temu, że jedna z osób miała u siebie w mieszkaniu zamontowaną i sprawną czujkę, dzięki czemu szybko ewakuowano mieszkańców.

Wówczas, Leśniakiewicz zapowiedział, że MSWiA dokona weryfikacji i być może zaproponuje rozwiązanie prawne, które zobliguje do montażu czujek dymu. - Być może trzeba będzie dokonać pewnej reasumpcji przepisów. Podejmiemy ryzyko, żeby takie urządzenia ewentualnie były montowane przynajmniej w nowo wznoszonych obiektach – powiedział w rozmowie z PAP.

Zatrucie czadem - jakie są objawy?

Objawy zatrucia tlenkiem węgla bywają mylące, szczególnie jeśli w domu nie ma czujki. Zaniepokoić powinny mdłości, osłabienie, senność, bóle głowy, a zwłaszcza duszności. W przypadku podejrzenia zatrucia czadem należy jak najszybciej alarmować służby ratownicze.

W ubiegłym sezonie grzewczym strażacy w całym kraju odnotowali ponad 4,3 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, poszkodowanych zostało prawie 1,5 tys. osób, a ponad 50 zmarło.

Wśród głównych przyczyn zatruć tlenkiem węgla są:

  • nieszczelność,
  • brak konserwacji urządzeń, w tym ich czyszczenia,
  • wady konstrukcyjne,
  • niedostosowanie systemu wentylacji do standardów.

CZYTAJ TEŻ: Artur wszedł do płonącej kamienicy, by ratować psiaki. Lekarze walczą o jego życie. Przejmujące słowa siostry

Sonda
Czy masz w domu czujnik czadu?
Wybuch kamienicy w Poznaniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki