Studniówka to ważny dzień dla każdego maturzysty. Zgodnie z tradycją tańczy się na niej poloneza. Tym razem oprócz tradycyjnego tańca zaprezentowano także Poloneza Równości, którego zatańczyło piętnaście par jednopłciowych. Był to manifest wsparcia i apel o równość praw wobec osób LGBT+.
Polecany artykuł:
- Studniówka jest szczególnym momentem, ale niestety nie dla każdego. Chcemy, aby ta chwila była taka samo piękna dla wszystkich - czytamy na stronie Poloneza Równości.
Czytaj także: Lekcje o mowie nienawiści w warszawskich szkołach [AUDIO]
Pomysł zorganizowania Poloneza Równości miał wyjść od maturzystów. Zatańczyło trzydzieści osób - nie tylko homoseksualnych.
- Kiedy uczniowie zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani - tłumaczy Wanda Łuczak, dyrektorka I SLO
Brak akceptacji
- Brak edukacji w szkołach prowadzi do braku akceptacji. Brak akceptacji prowadzi do tragedii - powiedziała w filmie jedna z uczennic.
Z badań wynika, że niemal 70 procent osób LGBT+ zetknęło się z przemocą, a mniej niż 4 procent powiadomiło policję. Prawie 70 procent młodzieży LGBT+ ma myśli samobójcze, a niemal połowa objawy depresji.
Polonez Równości to sygnał, który wysyłamy do wszystkich nastolatków cierpiących z powodu homofobii: dla nas jesteście piękni, silni i ważni - mówią uczniowie.