Wilanów to jedno z ulubionych miejsc deweloperów. Kolejne osiedla wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Początkowo zasiedlały je tzw. lemingi, co jest nieco złośliwym określeniem pracownika korporacji. Potem to miejsce docenili także inni warszawiacy.
W cieniu pałacu
Ogromnym atutem Wilanowa jest bliskość XVII-wiecznego barokowego pałacu, w którym król Jan III Sobieski mieszkał ze swoją Marysieńką. To nie tylko piękna i zachęcająca do zwiedzania budowla. Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego organizuje także mnóstwo ciekawych wystaw, koncertów i imprez, na których można się świetnie bawić. Są także wspaniałe warsztaty, na których swoje talenty mogą rozwijać i młodsi, i starsi mieszkańcy Wilanowa. Można się tu uczyć haftu, kaligrafii, a także wziąć udział w spacerze przyrodniczym.
Blisko natury
Wokół pałacu rozciąga się ogród, zwany też parkiem w Wilanowie. Obejmuje 45 ha i został zaprojektowany w tym samym czasie co pałac. Znajdziemy tu Jezioro Wilanowskie i Kanał Sobieskiego. Dalej ciągnie się krajobrazowy rezerwat przyrody Morysin. Rośnie tu unikalny las łęgowy i olszowy z licznymi okazami starych drzew pomnikowych oraz bogatą florą i fauną. To ogromne tereny służące rekreacji.
Ostatnio ulubioną przez mieszkańców częścią dzielnicy są Zawady, a wielkim plusem Zawad jest bliskość Wisły. To wymarzone miejsce dla osób aktywnych i lubiących bliskość natury. Wiele tu pięknych tras spacerowych, rowerowych i przyrodniczych, można obserwować unikalne nadwiślańskie ptactwo, które ma tu swoje tereny lęgowe. Blisko stąd do miejsc, w których można rozpalić ognisko, usiąść z wędką, ale także posiedzieć w knajpce. Zawady to bliskość plaż, stawów i ogrodu botanicznego w Powsinie.
Wokół świątyni
Od kilku lat wizytówką Wilanowa jest Świątynia Opatrzności Bożej, która wznosi się u zbiegu ulicy ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej. Monumentalna bryła kościoła budzi kontrowersje. Niektórzy nazywają ją wręcz "wyciskarką do owoców". Z daleka jednak lśni jej pokryta miedzią kopuła. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym znajduje się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Spoczywa w nim m.in. ks. Jan Twardowski, pierwszy minister spraw zagranicznych wolnej Polski Krzysztof Skubiszewski i Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail