Projekt pomnika Stanisława Jankowskiego "Agatona" powstał w pracowni wybitnego rzeźbiarza, prof. Antoniego Janusza Pastwy. Sam monument będzie miał 3 m. wysokości i zostanie wykonany z szarego granitu. Całość powstanie z jednego bloku – postać będzie lekko chropowata, a lico ściany, boki i tył szlifowane. Nad lekko pochylona sylwetką Agatona trzymającego rękę w kieszeni będzie napis: Stanisław Jankowski »Agaton«, bohater II wojny światowej, budowniczy powojennej Warszawy 1911 2002.
Lekarze walczący z koronawirusem zamieszkają w... Marriocie! Hotel własnie podpisał umowę z NFZ!
Pod koniec lutego Rada Warszawy wyraziła zgodę na zlokalizowanie pomnika na rogu ulic Karowej i Browarnej, na skwerze noszącym jego imię. Odsłonięcie monumentu ma nastąpić 2 sierpnia 2020 r., podczas oficjalnych obchodów 76. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Stanisław Jankowski "Agaton" walczył w kampanii wrześniowej, później przez Francję trafił do Wielkiej Brytanii. W 1942 r. jako jeden z "cichociemnych" trafił do Warszawy. Pełnił ważną rolę w Państwie Podziemnym: kierował Wydziałem Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej, który odpowiadał za dostarczanie fałszywych dokumentów. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do oflagu, gdzie był adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Po wojnie powrócił do Warszawy i pracował w Biurze Odbudowy Stolicy. Należał do grupy, która tworzyła plan odbudowy Warszawy z ruin, współprojektował Trasę W-Z i MDM.
Kup najnowszy numer Super Expressu nie wychodząc z domu! Wystarczy kliknąć TUTAJ!
Największy samolot świata wylądował na Okęciu. Przywiózł pomoc i... zablokował Warszawę!