pomnik Bitwy Warszawskiej

i

Autor: serwis prasowy Autorzy nagrodzonej pracy zaproponowali pomnik w formie przeskalowanego zegara słonecznego

Po trzech latach opóźnienia

Pomnik Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu miał stanąć w 2020 roku. Budowa zacznie się w 2023

2022-10-18 5:03

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 miał stanąć w miejscu betonowej fontanny na placu Na Rozdrożu na stulecie bitwy, czyli 15 sierpnia 2020 roku. Budowa jednak wielokrotnie była odkładana przez liczne komplikacje, a w wyznaczonej lokalizacji nie dzieje się zupełnie nic. Drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich ogłosili niedawno, że będą przebudowywać plac dostosowując go dla niepełnosprawnych. Okazuje się, że podczas przebudowy uda się w końcu rozpocząć prace nad pomnikiem. Inwestorzy skoordynują prace.

Pomnik Bitwy Warszawskiej miał zostać odsłonięty 15 sierpnia 2020 roku

W porozumieniu i ponad podziałami, miasto i biuro rządowego programu „Niepodległa” mieli upamiętnić Bitwę Warszawską 1920 przy pomocy pomnika. Stołeczni radni wyznaczyli miejsce – Plac Na Rozdrożu, i ustalili budżet – 3 mln zł, do którego kolejne kilkanaście milionów dorzucił minister kultury. W lutym 2020 roku jury rozstrzygnęło konkurs na najlepszą koncepcję pomnika. A jego odsłonięcie miało nastąpić, zgodnie z optymistyczną wizją urzędników, na setną rocznicę bitwy, czyli 15 sierpnia 2020 roku. Było niemal pewne, że tak poważnej inwestycji nie da się zrealizować w zaledwie kilka miesięcy. Po drodze Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta stwierdził, że musi wstrzymać realizację inwestycji z uwagi na odkryty pod betonową fontanną zabytkowy kolektor deszczowy. Trzeba było dokonać korekt w projekcie i zabezpieczyć kanał tak, by wytrzymał ciężar pomnika. Dalsze losy pomnika stanęły więc pod znakiem zapytania. Do dziś, kiedy padły pewne konkrety…

Zarząd Dróg Miejskich chce przebudować plac Na Rozdrożu

Na początku września drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich ogłosili, że dostali od radnych dodatkowe pieniądze na wykonanie przebudowy placu Na Rozdrożu, która ma wprowadzić szereg udogodnień dla pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej, rowerzystów i niepełnosprawnych. W najbliższym czasie drogowcy planują ogłosić przetarg na wykonanie tych prac, a jak przekazał nam rzecznik ZDM Jakub Dybalski, prace mają rozpocząć się wiosną 2023 roku. Gdy miejscy robotnicy rozgrzebią skomplikowany plac, składający się z sieci wielu ciągów komunikacyjnych w różnych kierunkach, to nasuwa się pytanie, czy przy okazji nie dałoby się rozpocząć prac związanych z planowaną budową pomnika Bitwy Warszawskiej. To pytanie zadaliśmy w biurze programu „Niepodległa” odpowiedzialnym bezpośrednio za realizację tej inwestycji.

Modernizacja placu i budowa pomnika za jednym zamachem

- Synchronizacja obu inwestycji na Placu na Rozdrożu jest jednym z warunków rozpoczęcia budowy Pomnika Bitwy Warszawskiej. W kwietniu 2022 r. Biuro Programu „Niepodległa” uzgodniło z ZDM warunki dowiązania projektu inwestycji do przyszłej organizacji ruchu wynikającej z planowanej przez Miasto przebudowy Placu na Rozdrożu. Uzgodnienia z ZDM przewidują równoległe przeprowadzenie obu inwestycji i dostosowanie elementów pomnika i zagospodarowania terenu wokół niego do docelowej geometrii przebudowanego placu i jego elementów. Prowadzenie każdej z tych inwestycji oddzielnie spowodowałoby istotne utrudnienia w korzystaniu z Placu – usłyszeliśmy od Kamila Wnuka, rzecznika prasowego „Niepodległej”.

Będzie drożej ale może się uda

Planowany przez ZDM układ placu i poziomy przyszłych ciągów komunikacyjnych są inne niż obecnie, a projekt pomnika został dopasowany do docelowego wyglądu placu. Biuro „Niepodległej” również zapewnia, że obie inwestycje powinny rozpocząć się jednocześnie. - Obecnie wyłoniony w przetargu wykonawca kończy prace nad dokumentacją techniczno-budowlaną pomnika i jesienią 2022 roku Biuro Programu Niepodległa będzie gotowe do wystąpienia o pozwolenie na budowę i ogłoszenia przetargu na wykonawcę pomnika. Samo rozpoczęcie inwestycji jest jednak uzależnione od zakończenia przez SZREM zabezpieczenia kolektora deszczowego – dodał rzecznik „Niepodległej”, który podkreśla też, że wzrost cen materiałów i usług budowlanych wpłynie na ostateczny koszt inwestycji. Trudno jest jednak jeszcze szacować koszty przed zakończeniem prac nad dokumentacją budowlaną. Dwa lata temu mówiono o kilkunastu milionach złotych.

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ci znani Polacy walczyli z Bolszewikami.
Sonda
Czy należy budować nowe pomniki w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają