Rowerzyści

i

Autor: mat. prasowe Rowerzyści

Poradnik rowerzysty czyli zostań wymarzonym rowerzystą - turystą, sportowcem, górskim rajdowcem!

2018-05-07 11:00

Jazda rowerem może być niesamowicie ekscytująca. Niezależnie jakim rowerem chcemy jeździć i z jakim przeznaczeniem, wiatr we włosach, promienie słońca na twarzy, widoki przelatujące przed oczami…i świat należy do nas! Do rozpoczęcia naszej przygody rowerowej warto zastanowić się, jak ta przygoda ma wyglądać. Czy ma być czystym relaksem, czy jednak zależy nam na większej adrenalinie i sportowym zacięciu. Na szczęście wybór rowerów jest bardzo duży. Nawet jeżeli jeszcze do końca nie jesteśmy pewni czego chcemy, w sklepie rowerowym na pewno nam pomogą w wyborze.

Najpopularniejsze typy rowerów

Rower szosowy tzw. kolarzówka

Popularny rower sportowy, do jazdy po drogach asfaltowych. Potocznie zwany kolarzówką. Cechuje się dużymi, 28 calowymi kołami z wąskimi i gładkimi oponami  ( 23-25mm). Posiada charakterystyczną kierownicę- tzw. baranek. Taki sposób zagięcia pozwala na osiągnięcie bardziej aerodynamicznej – pochylonej do przodu, pozycji jazdy. Kolejną rzeczą wyróżniającą ten rower to sposób hamowania. Za pomocą klamkomanetek hamujemy oraz zmieniamy przełożenia. Pozwala to na płynną, skupioną jazdę, bez odrywania rąk od kierownicy. Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje rowerów szosowych: sportowe i endurance. Różnią się pozycją rowerzysty za kierownicą. Ten drugi umożliwia jazdę bardziej komfortową z pozycją turystyczną kierującego, co pozwala na wygodniejsze pokonywanie dłuższych tras. W dzisiejszych czasach producenci  starają się stworzyć rowery o jak najmniejszej masie przy jednoczesnej, koniecznej sztywności i wytrzymałości ramy. Rowery muszą być ergonomiczne, są więc tworzone z lekkich materiałów. 

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Rower górski

Stworzone do trudniejszych zadań. Pozwalają na jazdę w warunkach górskich i trudno dostępnych. Są to rowery cięższe od innych typów. Wyposażone są najczęściej w 26/27.5/29 calowe koła, szerokie opony z agresywnym bieżnikiem, często posiadają również amortyzatory, które mają za zadanie ułatwić jazdę w trudnych warunkach. Rowery MTB ( Mountain Terrain Bike) bo tak również nazywane są rowery tego typu, dzielą się na różne rodzaje, np.: Cross- country, zjazdowy, rower dirtowy itd. Aby dobrać rower idealnie do naszych potrzeb, najlepiej skonsultować się z profesjonalną obsługą salonów rowerowych. 

Rower miejski

Najbardziej popularny typ rowerów. Sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej. Jako właściwy przykład roweru miejskiego podaje się tzw. holenderki. Konstrukcja ich ramy ułatwia wsiadanie, a także powoduje, że siedzi się na nim w pozycji wyprostowanej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko lepiej widać i nie obciąża się pleców podczas jazdy. Cechą charakterystyczną prawdziwego mieszczucha jest tzw. przerzutka planetarna - przerzutka ukryta w piaście tylnego koła. Dzięki niej napęd jest czystszy i można zmieniać biegi na postoju. Częstym wyposażeniem rowerów miejskich są dodatki uprzyjemniające jazdę: oprócz błotników i bagażnika, jest to także koszyk (lub bagażnik) na kierownicy, pełna osłona łańcucha, stopka i oświetlenie. 

Do wyboru mamy o wiele więcej rodzajów rowerów. Są to m.in.: BMX, rower typu ostre koło, rower elektryczny, rower składany, beach cruiser czy tandem ( rower dla dwóch osób)

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Czy rozmiar roweru jest istotny?

Gdy już zdecydujemy jaki rodzaj roweru nas interesuje i jaką jazdę pragniemy uprawiać, pora na odpowiednie dobranie wielkości roweru. Jak się okazuje jest to chyba wręcz najważniejsza z czynności, którą koniecznie musimy wykonać przed zakupem roweru. Powinniśmy do tego podejść z głową. Mierzenie roweru na oko, w sklepie może doprowadzić w przyszłości nawet do kontuzji i urazów!

Rower, a wzrost rowerzysty

Całe to zamieszanie z właściwym rozmiarem roweru dotyczy oczywiście ramy roweru, która to jest sercem do naszej wygody jazdy!

Rozmiar ramy umieszczony jest na rurze podsiodłowej. Jak sama nazwa wskazuje jest to rura na której osadzone jest siodełko. Jeżeli nie jesteśmy pewni gdzie jest owy numer, bądź najzwyczajniej nie możemy go znaleźć poradźmy się specjalisty. W sklepach rowerowych na pewno nam pomogą. Rozmiary ram rowerowych podane są w calach. Przyjęły się jednak również, w celu uproszczenia, rozmiary podawane, tak jak w ubraniach – S,M,L. Niech to nas jednak nie zwiedzie! Ile razy w przekonaniu, że jesteś M okazało się, że coś ze strojem jest nie tak. Tak samo może być i w kwestii roweru! 

Jedynym wyjątkiem co do rozmiarówki są rowery szosowe. Tu wymiary ramy podane są w centymetrach.

Ramy rowerowe występują w rozmiarach:

• Ramy szosowe: od 47 do 67 cm.

• Ramy MTB: od 15 do 22 cali

• Ramy trekingowe i miejskie: od 15 do 23 cali

Pomimo wytycznych i sugestii jak mierzyć ramy, często okazuje się, że producenci tworzą rowery o indywidualnych wymiarach. 

Kolejnym, ważnym elementem przy pomiarach jest długość rury długiej, czyli rury łączącej siodełko z kierownicą. Długość górnej rury tak na prawdę wpływa na pozycję rowerzysty. Chodzi o tzw. “reach” czyli zasięg. Ten parametr wpływa na to czy rowerzysta będzie mocno wyciągnięty do przodu lub wyprostowany i zrelaksowany. Nie warto więc kupować za dużego roweru. Przy zakupie mniejszego zaś, należy zastanowić się, czy to co osiągniemy mniejszym rozmiarem, czyli przede wszystkim większa zwrotność i lekkość, jest przez nas pożądane. 

Pamiętajmy jednak, że zawsze dobrze najpierw poradzić się specjalisty, wsiąść na rower i go „przymierzyć” zanim dokonamy zakupu. 

Stylowo rowerowo

Po decyzji jaki rower wybrać przyszedł czas na akcesoria! Jak się ubrać na jazdę rowerem i jakie ciuchy są właściwe do jazdy turystycznej, a jakie do wyczynowej.

Najważniejsza jest ochrona głowy – rodzaje kasków

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Przy wyborze kasku należy zwrócić uwagę, żeby był to kask wykonany z dobrej jakości materiałów, w końcu ma ochronić nas przed ewentualnymi upadkami, zderzeniami. Pamiętajmy również, że kask, który raz „przeżył” upadek, nie nadaje się już do użytku. Może posiadać niezauważalne dla oka pęknięcia itp., co może być niebezpieczne podczas kolejnego ewentualnego wypadku. 

Kasków jest na rynku bardzo dużo. Najważniejszy jest typ kasku adekwatny do jazdy jaką będziemy uprawiać i jego rozmiar. Właściwy rozmiar kasku to podstawa komfortu jazdy!

Wyróżniamy kaski MTB, szosowe, full-face, typu orzeszek, miejski, enduro, do jazdy na czas. Każdy z kasków ma różny kształt i różną przewiewność. Aby upewnić się jaki kask będzie dla nas idealny najlepiej skonsultować to w specjalistycznym sklepie.

Strój rowerzysty czyli czy jadąc do pracy wyglądać jak zawodnik triathlonu

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Do codziennej jazdy rekreacyjnej możemy ubrać się oczywiście jak nam wygodnie. Jeżeli jednak chcemy czuć komfort jazdy powinniśmy zwrócić uwagę na strój przewiewny, zrobiony z materiałów, które oddychają. Są to z reguły materiały sztuczne. Odprowadzają pot na zewnątrz. Daje to większe poczucie suchości oraz utrzymuje stałą ciepłotę ciała.

Idealne koszulki do wyczynowej jazdy to tzw. potówki. Dla osób o mniejszych skłonnościach do szybkości stworzono wełniane koszulki typu merino. Spodenki do jazdy dzielą się głównie na przylegające do ciała i luźne. Pamiętajmy żeby te pierwsze dobierać prawidłowo. Za ciasne mogą nam sprawić wiele bólu i otarć.

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Bezpieczne oczy podczas jazdy

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Okulary przeciwsłoneczne również dobieramy indywidualnie. Ergonomiczne, korekcyjne, ciemne, jasne. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy podczas jazdy. Zdziwić może fakt używania okularów przezroczystych do jazdy, gdy nie mamy wady wzroku. Pamiętajmy, że i takie okulary są cenne. Przy jeździe wyczynowej nigdy nie wiadomo czy nie wpadnie nam do oka mucha, kamień czy pył.

Obuwie rowerowe

rower

i

Autor: mat.prasowe rower

Do jazdy rowerem nie jest wymagane specjalne obuwie. Jeżeli jednak chcemy się pokusić o buty typowe do jazdy najlepiej by było je przede wszystkim przymierzyć. Sprawdzić w sklepie dostępne modele i wypróbować. Buty rowerowe charakteryzują się twardszą podeszwą, dzięki której większa energia przechodzi na pedały. Czym jednak twardsza podeszwa tym buty nie nadają się do chodzenia. Pamiętajmy o tym! Dla osób, które chcą zająć się wyczynową jazdą stworzono buty typu SPD, które wczepiamy w specjalnie do tego stworzone pedały. 

Aby dokonać właściwych wyborów najlepiej udać się do najbliższego sklepu Sports Direct, w którym będziemy mogli poradzić się specjalisty oraz wypróbować, przetestować i przymierzyć nie tylko właściwy rower ale i wszelkie akcesoria. 

Po zakupie idealnego roweru, odpowiednim do jazdy stroju, nie pozostaje nam nic innego tylko wsiąść na rower i zacząć swoją przygodę – szerokiej drogi!

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają