Niestety, poszukiwaczom nie udaje się spotkać ze wskazaną przez dyrektora kobietą, ze względu na jej słaby stan zdrowia. Rozmawiają jednak z jej synem, który wskazuje miejsce ataku na żołnierzy. Na wskazanych terenach miały miejsce liczne potyczki oraz największa bitwa wojny obronnej stoczona przez armie: „Poznań” i „Pomorze” z niemiecką 10. Armią z Grupy Armii Południe.
W czasie przygotowań, poszukiwacze sprawdzają pobliski teren na lidarze. Jest to urządzenie, dzięki któremu można dostrzec zmiany w ukształtowaniu powierzchni pod koronami drzew, niewidoczne na zwykłej mapie z satelity. W lesie dostrzegają ślady po starych okopach. Załatwiają niezbędne pozwolenia od konserwatora zabytków na przeprowadzenie poszukiwań.
>>> Warszawa jak Londyn. Miasto chce postawić automatyczne zapory na chodnikach [AUDIO]
Zatonięta armata
W miejscu przeprawy polskich żołnierzy przez Bzurę zatonęła armata. Poszukiwacze dowiadują się, że armata została zakopana na polu i prawdopodobnie nadal się tam znajduje. Trop okazuje się prawdziwy! Rolnik potwierdza historię i wyraża zgodę na kopanie swojego pola. Na miejscu pojawia się koparka. Poszukiwacze wydobywają z ziemi powrotniki - masywne elementy działa!
Wszystkie znaleziska trafiają do eksperta z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie zostają przewiezione do Muzeum w Wyszogrodzie i przekazane na ekspozycję.