Potężna burza nad Warszawą. Ludzie panikują! "Aż mi się pogoda trzęsie"
Potężna burza nad Warszawą, gradobicie w kraju, trąba powietrzna - w czwartek (24.06.2021) wielu Polaków obawia się niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Z naszej relacji na żywo wynika, że problem jest bardzo poważny. Potwierdzają to nasi czytelnicy, którzy przekazują nam, że grzmoty dają się we znaki m.in. na Mokotowie. - Aż mi się podłoga trzęsie - to z kolei wiadomość od pani Anny z Ursynowa. Niestety nic nie wskazuje na to, że najbliższe minuty/godziny będą spokojniejsze. Poniżej prezentujemy przydatną mapę, z której dowiecie się, gdzie aktualnie jest burza.
Sprawdź też: Gdzie jest burza? Mapa burzowa. Kiedy będzie burza w Warszawie? Radar burz
Czerwony alarm IMGW dla Warszawy. Za oknami pogodowy armagedon [24.06.2021]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Warszawy i innych rejonów województwa mazowieckiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniane jest na 80%. Już wiemy, że wieczór nie będzie należał do spokojnych.
- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu od 50 mm do 60 mm, lokalnie przy kumulacji opadów do 80 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami grad - informuje Agnieszka Prasek, synoptyk IMGW PIB w alercie dla Warszawy.
Zobaczcie jak wyglądało niebo nad Warszawą jeszcze przed burzą! To piękne zdjęcie dostaliśmy od jednej z mieszkanek stolicy.
Komunikat wygasa dopiero 25 czerwca o godzinie 9:00. Możliwe są aktualizacje. Już przed godziną 21:00 otrzymaliśmy niepokojące informacje z województwa mazowieckiego. Strażacy usuwają skutki ulewnego deszczu z gradem, który w czwartek po południu przeszedł nad Radomiem i okolicami. Kulki gradu uszkodziły około 10 dachów, podtopione są niektóre ulice i wiadukty - informuje PAP. Strażacy przyjęli kilkadziesiąt zgłoszeń. - To głównie podtopienia piwnic, posesji, ulic, uszkodzenia dachów w wyniku gradu, konary drzew blokujące ulice - przekazał dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
Jeszcze gorzej było w Małopolsce, gdzie mieliśmy trąbę powietrzną pod Nowym Sączem. Ogromne zniszczenia odnotowano w Librantowej i Koniuszowej. - Żadnego z mieszkańców Sądecczyzny, którzy ucierpieli w wyniku przejścia trąby powietrznej przez Piątkową, Librantową, Koniuszową i inne miejscowości, nie zostawimy bez wsparcia - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
W czasie burzy i innych niebezpiecznych zjawisk meteo należy zachować szczególną ostrożność. Poniżej prezentujemy przydatną grafikę, przygotowaną przez ekspertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.