Południowe Dzielnice Warszawy: Dzielnica blisko metra

2014-08-25 17:47

Ursynów w niczym nie przypomina dziś dawnej sypialni socjalistycznej stolicy. Jest ładną, nowoczesną dzielnicą. Ogromnie zyskał na budowie I linii metra. A Las Kabacki to jedno z ulubionych miejsc rekreacji warszawiaków.

Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, współautora Konstytucji 3 maja, który w tych okolicach posiadał swoje dobra.

Szybki dojazd

Mieszkanie na Ursynowie to marzenie niemal każdego warszawiaka korzystającego z komunikacji miejskiej, bo oznacza bliskość metra i błyskawiczny, choć w tłoku, dojazd do centrum miasta. Ursynów to również dostęp do centrów handlowych i rozrywkowych, np. Multikina. Mieszczą się tu także Centrum Onkologii, Instytut Hematologii oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i kilka prywatnych wyższych uczelni.

Z policyjnych statystyk wynika, że Ursynów należy do bardziej bezpiecznych rejonów Warszawy.

23 oczka wodne

Ursynów obfituje w piękne oczka wodne. Jest ich tutaj aż 23. Najbardziej znane to Jeziorko Imielińskie, kolejne trzy rozsiane są na terenie sąsiadującego z Lasem Kabackim Moczydła. Na Wysokim Ursynowie są Stawy Księże. Pozostałe oczka można zobaczyć na tak zwanym Zielonym Ursynowie i na terenie Wyścigów Konnych. Oczka są powoli rekultywowane. Ostatnio takim zabiegom poddano jez. Zgorzała.

Najważniejszym zabytkiem Ursynowa jest kościół św. Katarzyny. Konserwator zabytków objął opieką nie tylko świątynię, ale także plebanię, dzwonnicę oraz stary Cmentarz Służewski, na którym zachowały się nagrobki z drugiej połowy XIX wieku. Na terenie cmentarza występuje starodrzew - dęby, lipy, klony i jesiony oraz platan. Drugim zabytkiem jest XIX-wieczny Fort Służew.

Las w mieście

Mieszkańcy Ursynowa najchętniej spędzają czas w Lesie Kabackim, który jest jednocześnie rezerwatem przyrody i największym kompleksem leśnym w stolicy. Las Kabacki stanowi pozostałość po Puszczy Mazowieckiej, nabytą z Dóbr Wilanowskich przez Zarząd Miasta Warszawy w grudniu 1938 r. z przeznaczeniem na potrzeby rekreacji dla mieszkańców Warszawy. Las Kabacki jest jedynym lasem mieszanym o cechach grądu lipowo-grabowego i dąbrowy świetlistej. Na terenie rezerwatu występują prawie wszystkie gatunki drzew rosnących w Polsce: sosna, dąb, brzoza, osika, lipa, klon, modrzew europejski, buk i świerk. Są tu ścieżki rowerowe, biegowe, dwie ścieżki przyrodnicze. Ciekawostką jest stojąca na skraju lasu leśniczówka z końca XIX wieku. W południowo-wschodniej części lasu położony jest Park Kultury w Powsinie, z którym graniczy ogród botaniczny Polskiej Akademii Nauk. Zaś w pobliżu zachodniej krawędzi lasu znajduje się pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej samolotu "Tadeusz Kościuszko" z 1987 r.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki