Pogotowie przeciwpowodziowe nad Wisłą w powiecie płockim. "Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle spodziewana jest od niedzieli wieczorem do poniedziałku w nocy"
Ostatnio pogoda jest wyjątkowo deszczowa, do tego dodatnie temperatury powodują topnienie śniegu. Takie warunki stwarzają niebezpieczeństwo powodzi. Są już ostrzeżenia władz lokalnych i meteorologów. W powiecie płockim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w części miast i gmin. Wisła przybiera i regionowi zagraża powódź - informuje Polska Agencja Prasowa. Gdzie jest obecnie pogotowie przeciwpowodziowe? Które miejsca Mazowsza są obecnie zagrożone powodzią z powodu wysokich stanów Wisły? Pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone do odwołania dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów, Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka przekroczyła z kolei stan ostrzegawczy.
"Rzeka na terenie powiatu, jak zakładają prognozy, może przekroczyć stany alarmowe"
"Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle spodziewana jest od niedzieli wieczorem do poniedziałku w nocy. Rzeka na terenie powiatu, jak zakładają prognozy, może przekroczyć wtedy stany alarmowe, w Wyszogrodzie o około 15 cm, a w Kępie Polskiej o około 20 cm. Później poziom wody powinien zacząć opadać" - powiedział w sobotę PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku. Decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego podjął starosta Sylwester Ziemkiewicz Jak oświadczył w komunikacie dla mieszkańców, zrobił tak "w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wiśle w powiecie płockim". 10 lutego rano poziom Wisły w Wyszogrodzie osiągnął 535 cm, a więc 35 cm powyżej stanu ostrzegawczego, zaś stan alarmowy ogłasza się przy 550 cm. W Kępie Polskiej poziom rzeki wynosi 477 cm, czyli 27 cm ponad stan ostrzegawczy, przy stanie alarmowym 500 cm.