Drzewa powstańcom

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Powstańcy zapuścili korzenie. 20 drzew dla bohaterów w parku na Woli

2021-11-28 14:05

Dziś mój dziadek zapuścił korzenie – tak z uśmiechem ale i wzruszeniem Szymon Majewski podsumował kolejną odsłonę akcji „Korzenie Pamięci” W parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich posadzonych zostało 20 drzew upamiętniających bohaterów walk z 1944r. Rodziny powstańców warszawskich m.in. właśnie Szymon Majewski ale też Jan Młynarski, Karolina Korwin-Piotrowska czy Conrado Moreno odsłoniły w sobotę (27 listopada) tabliczki przy drzewach. Były łzy…

Akcję sadzenia drzew upamiętniających Powstańców Warszawskich zainaugurowało Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z władzami miasta. Jest to kolejna odsłona projektu „Korzenie pamięci”, do której Muzeum zaprasza potomków bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Przy każdym z 20 drzew posadzonych w sobotę 27 listopada pojawiła się tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji „Korzenie pamięci”.  - Wierzymy, że to ważne nie tylko dla nas współczesnych, ale będzie ważne dla kolejnych pokoleń. Bo jak mówią mądrzy - dzieciom trzeba dać nie tylko skrzydła, ale i korzenie. I te korzenie tu będą. Żywe - mówił wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek. W Parku Powstańców na Woli spotkały się w sobotę rodziny bohaterów, które wcześniej w nagraniach opowiadały o ojcach i dziadkach z Powstania Warszawskiego... Mój dziadek zapuścił korzenie i będzie wrastał w pamięć – tak z uśmiechem ale i wzruszeniem podsumował sobotnie spotkanie prezenter, aktor, komik Szymon Majewski, który o dziadku powstańcu Ignacym Łyskanowskim ps. Skiba opowiadał już wcześniej „Super Expressowi”. - Teraz dziadek ma swój jesion. Tak sobie wyobrażam, że za kilka lat powstanie tu puszcza z drzew poświęconych powstańcom i moje wnuki będą tu przychodzić, żeby rozmawiać o dziadku i innych. No cóż. Sporo wzruszeń. Drzewka dziś już zostały podlane łezkami.

Kto jeszcze posadził drzewa swoim dziadkom? Dalsza część tekstu znajduje się pod GALERIĄ zdjęć

- Poczułam naprawdę ściśnięcie w żołądku. Fantastyczny pomysł. Drzewo. To nie kolejny przedmiot, który wrzucę do szafy. To drzewo, które będzie tu rosło i jeszcze ratowało planetę!  - mówi dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska, która odsłoniła przy drzewie tabliczkę poświęconą jej ojcu Stanisławowi Sommerowi. 

Nasi dziadkowie zapuścili korzenie. Rodziny powstańców dla "SE" o drzewach w stolicy poświęconych bohaterom

Conrado Moreno przyszedł do parku na Woli z całą rodziną – żoną, córeczką i siostrą jego dziadka. - Wspomnienia o dziadku i powstaniu zawsze budzą we mnie ogromne emocje. I zawsze w takich chwilach ustępuję kilka kroków z tyłu bo to oni są najważniejsi – mówi skromnie gwiazdor programów „Europa da się lubić" i "Tańca z Gwiazdami" Conrado Moreno.

- Nie mogę na to drzewo patrzeć bez wzruszenia. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości Muzeum Powstania Warszawskiego - przyznała też graficzka Anna Warzyńska. Nie kryła łez, gdy zobaczyła przy drzewku tabliczkę z nazwiskiem dziadka Zbigniewa Warzyńskiego ps. „Mały”, żołnierza Zgrupowania „Żywiciel”. Marta Oleksy również z łezką w oku ucałowała pień drzewa upamiętniającego jej dziadka Tymoteusza Duchowskiego ps. Motek.

Drzewko poświęcone Maurycemu Młynarskiemu to, jak mówi krewny powstańca Jan Młynarski, drzewo symbol dla wszystkich powstańców z rodziny Młynarskich, a było ich kilku. Opowiada nam o nich w materiale WIDEO

- To posadzenie drzew jest chyba jeszcze mocniejsze niż te wywiady, który nami naprawdę wstrząsnęły. Babcia przeszła do historii. Ja umrę a to drzewo dla niej tu będzie. Póki jesteśmy, na pewno będziemy tu przychodzić, będziemy o nie dbać. Obiecuję – podsumował Daniel Echaust, przewodnik warszawski, wnuk Marii Dobrochny Echaust-Twarowskiej.

W Parku Powstańców mają już swoje drzewa:

* Stanisław Sommer ps. Makina – ojciec dziennikarki Karoliny Korwin-Piotrowskiej

* Ignacy Łyskanowski ps. Skibadziadek prezentera i komika Szymona Majewskiego

* Maurycy Młynarski – krewny muzyka Jana Młynarskiego

* Ryszard Włodarczyk ps. Czarny II – dziadek Tomasza Hipsza

* Tymoteusz Duchowski ps. Motek – dziadek Marty Oleksy

* Józef Bolesław Gazda – ojciec dziennikarki, radiowca Marzanny de Latour

* Zbigniew Warzyński ps. Małydziadek graficzki Anny Warzyńskiej

* Maria Dobrochna Echaust-Twarowska ps. Nikebabcia przewodnika warszawskiego Daniela Echausta

* Zbigniew Dębski ps. Zbych, Prawdzic – dziadek Michała Bigoszewskiego

* Janina Kaiper – babcia Aleksandry Kaiper-Miszułowicz, pracownicy Instytutu Pileckiego

* Ludwika Gołąbek ps. Ludka – babcia Aleksandry Gołąbek

* Stanisław Józef Krotofilski ps. Stary – dziadek Małgorzaty Lenczewskiej

* Bohdan Marian Krzyżanowski ps. Pantera – dziadek Joanny Krzyżanowskiej

* Klara Mulewicz ps. Iwonka – babcia Agnieszki Janarek

* Edward Piecyk ps. Dziki – dziadek Artura Szopy

* Zbigniew Madejczyk ps. Józek – dziadek dziennikarki Katarzyny Nowickiej

* Jan Szypowski ps. Leśnik – pradziadek tancerza i prezentera Conrada Moreno

* Zofia Mokrzyńska ps. Bubi – prababcia Miry Raghavacharyi

Wywiady z członkami rodzin Powstańców będą dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie: www.youtube.com/1944pl

- Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl zostanie zaproszony na wywiad. I również będzie mógł posadzić drzewo upamiętniające Powstańca Warszawskiego – zapowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają