Dewastują tęczową flagę na obchodach Powstania Warszawskiego

i

Autor: Marcin Wziontek

Powstanie Warszawskie 2021. Dramatyczne starcie w trakcie obchodów. To stało się w 2020 roku! [ZDJĘCIA]

2021-07-14 15:30

Powstanie Warszawskie 2021 będzie wielkim wydarzeniem w stolicy. W tym roku przypada 77. rocznica wydarzeń z 1944 roku. To ważny czas dla wszystkich mieszkańców Warszawy. O godz. 17., czyli w godzinę "W" w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe. Czy tegoroczne obchody będą obfitowały w równie dramatyczne chwile, jak rok temu? Co takiego wydarzyło się 1 sierpnia 2020 roku w centrum Warszawy?

Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które zapisało się na kartach historii jako największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Warszawiacy dzielnie stawiali opór okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. Walka o wolność trwała 63 dni.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza śmierć księdza na autostradzie A2 pod Warszawą. To proboszcz z Kałuszyna [ZDJĘCIA]

Na dzień 1 sierpnia 2021 przypada już 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku na ten dzień zaplanowane są uroczyste obchody w stolicy. To szczególny czas przede wszystkim dla żyjących jeszcze powstańców i ich rodzin. To też odpowiedni moment, by pochylić się nad historią Warszawy i przekazać ją młodszym pokoleniom.

Czy w tym roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znów zostaną zakłócone przez zamieszki, jak było to rok temu? 1 sierpnia 2020 r. na Rondzie Dmowskiego w Warszawie uczczono 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tłum ludzi mimo panujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, wznosił okrzyki i odpalał race, przechodząc kolejnymi ulicami warszawskiego Śródmieścia.

Zobacz: Dlaczego wyją syreny? Godzina "W". Powstanie Warszawskie 2021

Niestety, w trakcie marszu doszło do zamieszek. Już na początku obchodów zeszłorocznej rocznicy Powstania Warszawskiego padły kontrowersyjne słowa atakujące społeczność LGBT.

- Trzeba zwalczyć wszelakie zarazy! Zaraza brunatna i zaraza komunistyczna zostały zwalczone. Teraz czas na tęczową - krzyczał Robert Winnicki, poseł Konfederacji, który nawoływał również do tradycyjnych wartości katolickich.

Jego słowa wywołały aprobatę wielu zgromadzonych na marszu osób. Punktem zapalnym zamieszek okazała się tęczowa flaga środowisk LGBT, która wisiała na rusztowaniu przy jednym z budynków na Nowym Świecie. Widniał na niej symbol Polski Walczącej, co dodatkowo rozzłościło część uczestników obchodów.

Grupa osób wspięła się po rusztowaniu, zrzuciła flagę, a później ją pocięła. Z kolei inną, mniejszą tęczową flagę spalili na oczach pozostałych uczestników obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Poniżej znajduje się galeria z zeszłorocznych obchodów rocznicy. Na zdjęciach uwieczniono kontrowersyjne zachowanie uczestników marszu. Czy sytuacja powtórzy się również w tym roku?

QUIZ. 77 rocznica Powstania Warszawskiego. Przekrojowy test wiedzy o bohaterach
Pytanie 1 z 20
O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?
Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki