Powstanie Warszawskie. Harmonogram obchodów

i

Autor: Marcin Wziontek / Super Express Powstanie Warszawskie. Harmonogram obchodów

Rocznica

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Harmonogram obchodów

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to ważne wydarzenie dla warszawiaków i warszawianek. Tego dnia stolica na moment stanie. Zawyją alarmowe syreny przypominające o tragicznych wydarzeniach z 1944 roku. Jak Warszawa uczci pamięć bohaterów? Poniżej przedstawiamy harmonogram obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody

W tym roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To jedno z najważniejszych i najbardziej dramatycznych zdarzeń w historii stolicy. Największa bitwa II wojny światowej była wymierzona przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. W ciągu 63 dni krwawych starć mogło zginąć od 150 tys. do 200 tys. warszawiaków – w większości cywilów, których Niemcy masowo mordowali. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, władze Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały obszerny program obchodów rocznicy powstania. Tegoroczne wydarzenia upamiętniające powstańców będą trwały niemal miesiąc.

Zobacz też: Nie żyje Anna Jakubowska "Paulinka", sanitariuszka legendarnego batalionu „Zośka”. Miała 95 lat

- Rocznica Powstania Warszawskiego staje się już takim nieformalnym świętem Warszawy. W wielu jej miejscach tego dnia ludzie manifestują wspólnotę. Ja szczególnie się cieszę, że po dwóch latach pandemii na Plac Piłsudskiego wraca śpiewanie (Nie)zakazanych piosenek. To bardzo klimatyczny, łączący moment, którego w czasie obostrzeń związanych z epidemia brakowało. Wtedy przenieśliśmy je na dwa lata do Parku Wolności. Ale 1 sierpnia wieczorem znów spotkamy się na pl. Piłsudskiego, jeszcze przed zachodem słońca a zakończymy już nocą. Serdecznie zapraszam – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tegoroczne obchody będą też szczególne dla rowerzystów. Ulicami Warszawy ma przejechać najliczniejsza w historii Masa Powstańcza śladami Batalionu Golski. - Przewidzieliśmy, że weźmie w niej udział nawet 3 tysiące uczestników. Zapraszamy wszystkich jeżdżących na pojazdach napędzanych siłą mięśni. Zapraszamy amatorów hulajnóg i rolkowców - podkreśla dyrektor MPW.

- Czas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego to będzie także czas refleksji. Wojna na Ukrainie uświadamia nam, jak ważne są czasy pokoju i że nie są one nam dane raz na zawsze – zwraca uwagę wiceprezydent Renata Kaznowska.

Jan Ołdakowski o Godzinie "W" w Warszawie

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Harmonogram wydarzeń

Oto program wydarzeń przedstawiony przez Muzeum Powstania Warszawskiego:

19 lipca (wtorek)

  • godz. 18:00, premiera książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”, Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatonem)

Prezentacja publikacji historyków, która zdradza szczegóły boju o wolną Polskę. Książka skierowana do miłośników Powstania i tych, którzy dopiero chcą poznać jego przebieg.

22 lipca (piątek)

  • godz. 20:00, koncert Kwiat Jabłoni i goście + premiera płyty „Wolne serca”, Muzeum Powstania Warszawskiego (Park Wolności)

Muzycy zaprezentują covery 10 najważniejszych polskich utworów o wolności. Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na: bilety.1944.pl i eventim.pl. Koncert będzie transmitowany w TVN24 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego.

22 lipca (piątek) – 7 sierpnia (niedziela)

  • „Pamięć w kadrze” - 4. edycja konkursu fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Już po raz czwarty uczestnicy obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze zdjęcie zrobione podczas ich przebiegu. Główna nagroda to 10 tys. zł. Prace należy wysłać na [email protected]. Regulamin konkursu dostępny na 1944.pl

24 lipca (niedziela)

  • godz. 18:00, msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków

Nabożeństwo odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

30 lipca (sobota)

  • godz. 8:00, apel rozpoczynający Zlot Harcerski „Wierni w życiu i służbie” w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Miejsce: Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego.

  • godz. 11:00, spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim

Prezydent podczas specjalnej uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego nada odznaczenia państwowe. Wstęp dla Powstańców i ich rodzin. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

31 lipca (niedziela)

  • godz. 11:00, rodzinne spotkanie edukacyjne „Dziś – jutro – pojutrze, czyli konspiratorzy, powstańcy i naukowcy”

Organizatorzy przedstawią uczestnikom program wychowawczy tajnego harcerstwa z czasów II wojny światowej – Szarych Szeregów. Spotkanie odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny dla rodzin z dziećmi powyżej 5. roku życia.

Powstanie Warszawskie. Szłam kanałami. Czesława Sielska ps. Nina opowiada o powstaniu

1 sierpnia (poniedziałek)

  • godz. 17:00, „Wolność łączy” - akcja społeczna w miejscach pamięci na terenie Warszawy

Wolontariusze Muzeum i harcerze będą pełnić służbę w stołecznych miejscach pamięci. Odwiedzający poznają ich historię i otrzymają okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej.

  • godz. 20:30, koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Koncert będzie transmitowany w TVP1 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

  • godz. 24:00, premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców” w reżyserii i adaptacji Katarzyny Kasicy, Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatonem)

W przedstawieniu wystąpią: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Zbigniew Waleryś. Wstęp z zaproszeniem. Na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego.

2 sierpnia (wtorek)

  • godz. 9:00, apel kończący Zlot Harcerski w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego,

Miejsce: baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego.

3-6 sierpnia (środa-sobota)

  • godz. 20:00, spektakl teatralny „Kwatera bożych pomyleńców” w reżyserii i adaptacji Katarzyny Kasicy, Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatonem)

Liczba uczestników jest ograniczona. Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na: bilety.1944.pl i eventim.pl

4 sierpnia (czwartek)

  • godz. 17:00, otwarcie wystawy „Wola 1944. Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha”, Muzeum Powstania Warszawskiego (Antresolna)

Wstęp z zaproszeniem.

5 sierpnia (piątek)

  • godz. 18:00, uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli

Miejsca:

- pomnik Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944.

- skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”

  • godz. 19:00, Marsz Pamięci ku czci ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego, start: skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”

Uroczyste przejście upamiętniające ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w sierpniu i wrześniu 1944 r. Koniec marszu zwieńczy 8. edycja plenerowej wystawy upamiętniającej zamordowanych warszawiaków, której organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum na Facebooku.

  • godz. 20:30, zakończenie Marszu Pamięci, park powstańców Warszawy

Uczestnicy zapalą znicze czy pomniku Polegli Niepokonani i na wystawie „Pochowajmy ich w pamięci”. Transmisja na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Przeczytaj też: Były radny Warszawy ambasadorem w Watykanie. Wojewoda odejdzie na Litwę? PiS szykuje nowych dyplomatów

6 sierpnia (sobota)

  • godz. 10:00-20:00, gra plenerowa „Labirynt 44”

Gra łącząca w sobie elementy escape roomu i gry miejskiej, połączonej z historyczną rekonstrukcją. Samo miejsce gry pozostaje zagadką do rozwiązania. Udział możliwy po rejestracji na: rejestracja.1994.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

  • godz. 17:00, Masa Powstańcza 2022, przejazd rowerowy szlakiem batalionu AK „Golski”

Wyprawie rowerowej będą towarzyszyć opowieści na temat historii tego słynnego oddziału w wykonaniu Piotra Wierzbickiego, warszawskiego przewodnika. Przejazd rozpoczyna się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, a cała długość trasy to 10 km. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają