Hiroszima. Wystawa o Warszawie w Japonii. „Feniks z popiołów”
Ekspozycja, którą można oglądać w Hiroszimie, mieście, które tak jak Warszawa uległo zagładzie, składa się z 70 paneli wystawowych i kiosków multimedialnych. Pośród eksponatów znajdują się między innymi: powstańcza opaska, skrzynka na listy poczty polowej, kennkarta komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" oraz dokumenty i zdjęcia z okresu od 1939 do 1945 roku.
– Muzeum Powstania Warszawskiego dba o to, aby historia Powstania była opowiadana na całym świecie. 15 listopada w miejscu niezwykle symbolicznym, mieście, które uległo zagładzie, w Hiroszimie, otwieramy wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”. Opowiadamy o zagładzie Warszawy i pokazujemy ją jako miasto, które zapłaciło najwyższą cenę za swoje pragnienie wolności, zostało całkowicie zburzone przez Niemców, a jednocześnie pokazujemy jej odbudowę – opowiadał w rozmowie z Polską Agencją Prasową wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dr. Paweł Ukielski.
Wystawie będzie towarzyszył również przegląd filmów o tematyce powstańczej. Od 17 do 19 listopada na otwartych seansach zostaną pokazane trzy tytuły: "Kanał" (1957) w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Miasto 44" (2014) oraz "Powstanie Warszawskie"(2014), oba w reżyserii Jana Komasy.
– Zaprezentowany zostanie także film „Miasto ruin” w reżyserii Damiana Nenowa, film ukazujący całkowicie zniszczone miasto. Wystawa pokaże też odradzającą się Warszawę, podnoszącą się z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa – dodał Ukielski.
Wystawa "Warszawa. Feniks z popiołów" potrwa do 5 lutego 2024 roku.
– Mamy nadzieję, że później będzie wystawiana również w innych miastach Japonii. Obecnie ustalamy szczegóły jej prezentacji w Osace – podsumował Ukielski.