Woda w kranach nie nadaje się do picia. Skażenie groźną bakterią w dużej części Jarosławia

i

Autor: Nithin PA / CC0 / pexels.com, gk Woda w kranach nie nadaje się do picia. Skażenie groźną bakterią w dużej części Jarosławia

SANEPID

Prawie 1300 osób bez wody. Wykryto w niej śmiertelnie niebezpieczne bakterie. Sanepid z pilnym komunikatem

2024-10-17 11:02

Mieszkańcy gminy Opinogóra Górna nie mogą korzystać z wody. W środę (16 października) sanepid poinformował, że wykryto w niej bakterie Escherichia coli. Lokalny samorząd zapewnia mieszkańcom wodę butelkowaną i zapowiada bieżące informacje o sytuacji.

Niebezpieczne bakterie pojawiły się w wodzie. Sanepid opublikował pilny komunikat w tej sprawie

Sprawa dotyczy wodociągu w Woli Wierzbowskiej (pow. ciechanowski), który dostarcza wodę do 12 miejscowości w gminie Opinogóra Górna, w tym m.in. Bacze, Dzbonie, Goździe, Łaguny i Wierzbowo. Wyniki badań próbek, pobranych dzień wcześniej przez sanepid, potwierdziły obecność bakterii E. coli, które mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowia.

W komunikacie Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie wskazał, że sytuacja może ulec poprawie w ramach realizowanych działań naprawczych. Mieszkańcy muszą jednak oczekiwać na kolejne informacje, które zostaną opublikowane po uzyskaniu wyników ponownych badań jakości wody.

W obliczu braku dostępu do czystej wody, gmina Opinogóra Górna podjęła działania, aby zapewnić mieszkańcom wodę butelkowaną. Zadanie to powierzono Zakładowi Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie, który w trybie pilnym dostarcza wodę pitną do poszkodowanych miejscowości. Przedstawiciele gminy zapowiadają, że będą na bieżąco informować o sytuacji oraz podejmowanych krokach.

Bakteria Escherichia coli, wykryta w wodociągu, może wywoływać poważne infekcje układu pokarmowego, w tym biegunkę, gorączkę i odwodnienie. Służby sanitarno-epidemiologiczne apelują do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń i całkowite unikanie spożycia zanieczyszczonej wody.

Dramatyczna sytuacja w sanepidach: „Padamy na twarz. Mamy chrypy, bolą nas oczy”
Sonda
Czy na co dzień zużywasz dużo wody?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki