Trzaskowski zabiera urzędnikom czajniki

i

Autor: Wojciech Olkuśnik/East News Trzaskowski zabiera urzędnikom czajniki

Prąd drożeje, urzędnicy oszczędzają

Trzaskowski zabiera urzędnikom czajniki! Prezydent walczy z kryzysem energetycznym. Dekalog Trzaskowskiego

2022-09-28 8:22

Prezydent Rafał Trzaskowski wprowadza w urzędzie wielki plan oszczędzania prądu. Ratusz opublikował swoisty dekalog – dziesięć punktów, które mają pomóc obniżyć koszty energii elektrycznej. Jeden z nich dotyczy… czajników elektrycznych i ekspresów do kawy. Koniec z czajnikami na parapetach gabinetów czy na stolikach przy biurkach! – Mamy świadomość, że w obliczu kryzysu energetycznego, konkretne działania musimy podjąć tu i teraz. Dlatego wprowadzamy 10-punktowy plan oszczędności, który pozwoli nam ograniczyć zużycie energii miejskich jednostek bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz jakości kluczowych usług miejskich – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski walczy z kryzysem

Prezydent Warszawy na poważnie wziął się do walki o oszczędzanie energii. – Według naszych pomiarów to właśnie urządzenia AGD żrą najwięcej prądu w budynkach administracji – doszli do wniosku stołeczni urzędnicy. Nic dziwnego, gdy niemal w każdym pokoju co chwilę ktoś pstryka w czajnik, by zagotować wodę na kawę czy herbatę. Teraz – zgodnie z wytycznymi prezydenta – czajniki elektryczne czy ekspresy do kawy dla pracowników dostępne mają być tylko w pomieszczeniach socjalnych. Czy zatem ekspres zniknie z sekretariatu obok gabinetu prezydenta Trzaskowskiego? – Nie, bo on nie stoi w samym sekretariacie, a w wydzielonym pomieszczeniu obok. Natomiast każdy z pracowników może korzystać z ogólnodostępnej kuchni – precyzuje rzecznik ratusza Monika Beuth.

Dekalog Rafała Trzaskowskiego

Każda, z pozoru drobna czynność zawarta w 10-punktowym planie ma przynieść korzyści finansowe. Przez to, że latarnie na ulicach zostaną włączone kwadrans później wieczorem, a wyłączone kwadrans wcześniej rankiem, ratusz miałby zaoszczędzić w skali roku ok. 4,6 mln zł. W urzędach wyłączone zostaną zewnętrzne wyświetlacze i oświetlenie. A ogrzewanie zostanie włączone dopiero, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 st. Wówczas regulatory mają zatrzymać się maksymalnie na 19 st. – Oczywiście, że to nie jest zmiana na lepsze, ale sytuacja zmusza nas do szukania oszczędności. Staramy się, by te zmiany były wciąż jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców. Nikt nie ucierpi, gdy nie będzie miał czajnika w biurze – podkreśla Monika Beuth.

"Łączna opłata za energię w przyszłym roku ma wynieść prawie 950 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r. i grubo ponad trzy razy więcej niż w 2021 r., dlatego szukamy sposobów, by te opłaty obniżyć" – podsumowuje prezydent Rafał Trzaskowski. Poniżej zamieszczamy pełne 10 punktów z pomysłami na ograniczenie zużycia prądu w Warszawie.

Dekalog:

1) Wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków urzędu miasta dzielnic

2) Ograniczenie zużycia energii i ciepła w weekendy do minimum

3) Włączenie ogrzewania budynków dopiero, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 st. C

4) Ograniczenie temperatury w budynkach do 19 st. C

5) Zobowiązanie administratorów i ochrony urzędów do kontroli zużycia energii po godzinach pracy

6) Wyłączenie zbędnych odbiorników energii

7) Ograniczenie liczby urządzeń AGD. Czajniki czy ekspresy dostępne będą tylko w pomieszczeniach socjalnych

8) Opracowanie podręcznika o oszczędnym gospodarowaniu energią w budynkach i przeprowadzenie warsztatów dla administratorów

9) Wyłączenie podświetlenia mostów

10) Skrócenie włączania latarni ulicznych o 30 min

Sonda
Czy poradziłbyś sobie miesiąc bez prądu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki