Rada miasta przyjęła program o sterylizacji bezdomnych zwierząt w zeszłym roku. Niestety, inicjatywa została przerwana, gdy zainteresował się nią wojewoda mazowiecki. Uznał, że urzędnicy przekroczyli swoje kompetencje, a sam program jest niezgodny z ustawą o ochronie zwierząt.
- Było to kuriozalne postanowienie wojewody, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że dzięki konsekwentnej polityce miasta od lat w Warszawie zmniejsza się liczba bezdomnych zwierząt - opowiada wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.
Polecany artykuł:
Sprawę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny. Jego władze stwierdziły, że gmina przygotowała program w celu utrzymania porządku i czystości, co jest dobrym usprawiedliwieniem. Jak mówi wyrok NSA, „gmina w ramach realizacji obowiązkowego zadania utrzymania czystości i porządku w gminach, powinna podjąć wszelkie działania przeciwdziałające bezdomności zwierząt. Istotnym elementem w zapobieganiu bezdomności zwierząt jest zorganizowanie dofinansowania przez gminy dobrowolnej sterylizacji zwierząt dla ich właścicieli". Oznacza to, że program ma szansę na powrót.
Dzięki działaniom rady miasta, liczba psów i kotów w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt spadła aż o 65 proc. w przeciągu pięciu lat. W roku 2010 przebywało tam 2366 bezdomnych czworonogów. Dziś jest ich 815. Oprócz tego, ratusz przez lata 2012-2014 dofinansowywał 50 proc. kosztów przeznaczonych na sterylizację zwierząt. Od 2015 roku pokrywa ich 100 proc. W ramach akcji wysterylizowano łącznie 6523 psów i kotów.