Dzieci w czasie wojny

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ciekawostki

Przed laty było imieniem dla przedstawicieli elit. Dziś jest synonimem zła. Nikt nie chce nazywać tak dzieci!

2024-09-10 13:10

Rodzice przed pojawieniem się dziecka na świecie mają niełatwe zadanie, a mianowicie muszą wybrać imię dla swojej pociechy. Lista jest naprawdę długa, więc wybór staje się prawdziwym wyzwaniem. Co ciekawe, niektóre imiona od razu są odrzucane ze względu na to, iż w przeszłości miały różne znaczenie i ich wydźwięk może być kontrowersyjny. Które imię budzi tak wiele emocji?

Tego imienia rodzice unikają jak ognia! Jest synonimem zła

Jakiś czas temu pisaliśmy o damskim imieniu, które przed laty świeciło trumfy, a dziś jest obiektem memów. Dziś natomiast skupimy się na imieniu męskim, które także w przeszłości biło rekordy popularności, dziś natomiast nikt nie chce nazywać tak swoich dzieci.

Mowa oczywiście o imieniu Adolf, które od lat budzi wiele emocji oraz kontrowersji szczególnie wśród Polaków. W naszym kraju to synonim zła ze względu na wydarzenia podczas II Wojny Światowej, kiedy to ówczesny przywódca III Rzeszy Adolf Hitler dopuścił się wielu okrutnych czynów na naszych rodakach i nie tylko. Nie ma więc się co dziwić, że popularność imienia diametralnie spadła tuż po zakończeniu wojny i dziś mało kiedy słyszy się, iż ktoś nazwał dziecko właśnie w taki sposób.

Mimo tego, że temat jest dość delikatny, chcemy przybliżyć wam znaczenie imienia Adolf, bowiem jest ono interesujące i bardzo możliwe, że gdyby nie wydarzenia sprzed lat, wielu z nas nadal miałoby sporo kolegów Adolfów. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Znaczenie oraz pochodzenia imienia Adolf

Adolf to imię pochodzenia germańskiego, które wywodzi się od starogermańskich słów "adal" (szlachetny) i "wolf" (wilk). Co ciekawe, już w czasach starożytnych osoby z takim imieniem było kojarzone z przywództwem, odwagą oraz szlachetnością.

W Polsce imię zaczęło zyskiwać na popularności w XII wieku, lecz od czasów wojny mało kto się na nie decyduje. W Niemczech natomiast największą popularność imię to zyskało na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to do nazistowskiej władzy doszedł Adolf Hitler. Dziś podobnie jak w naszym kraju, raczej odchodzi ono w niepamięć.

Warto jednak jeszcze wspomnieć, iż zgodnie z danymi z portalu dane.gov.pl, na dzień 19 stycznia 2024 roku w Polsce imię Adolf noszą dokładnie 2602 osoby. Dawniej ilość mężczyzn o takim imieniu była zdecydowanie większa - w 2001 roku imię nosiło 15 240 osób. 

Miernoty i sługi. TAJEMNICE otoczenia Hitlera | Wojna według Wołoszańskiego odc.2

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają